• E-rejestracja
  • Rejestracja telefoniczna
  • Rejestracja osobista

Od niecałych dwóch miesięcy pracujemy dla Was, aby przyjście na świat Waszego Szczęścia było jak najmniej stresujące, a pozostało w pamięci jako przeżycie naprawdę rodzinne.

Jeśli jest to możliwe staramy się zapoznać się z Wami jeszcze przed porodem, aby uzyskać informacje o przebiegu ciąży i innych istotnych czynnikach mogących mieć wpływ na stan zdrowia Waszego Maleństwa po porodzie.

Poród jest trudnym doświadczeniem nie tylko dla mamy, ale również dla dziecka. Dlatego tak ważne jest ,aby po porodzie przez około dwie godziny dziecko przebywało w kontakcie „skóra do skóry” z Mamą lub Tatą (po cięcie cesarskim i niektórych porodach naturalnych to właśnie Tatusiowie jako pierwsi mają możliwość kangurowania swojego dziecka do czasu pełnej dyspozycyjności mamy). Ten rodzaj przywitania sprawi, że Wasze dziecko poczuje się bezpiecznie, a jego skórę skolonizują bezpieczne i jednocześnie dobroczynne dla niego bakterie jego rodziców. Równocześnie jest to najwłaściwszy czas na zainicjowanie karmienia piersią. Większość noworodków wykazuje gotowość do ssania około 20 minut po porodzie.

Cieszymy się z obecności ojców lub innych bliskich osób towarzyszących przy porodzie. Z powodu pandemii nie ma odwiedzin na oddziałach, jednak w trakcie porodu oraz kontaktu „skóra do skóry” mamie może towarzyszyć jedna bliska osoba. Warunkiem jest pełne zaszczepienie przeciwko COVID-19 lub posiadanie negatywnego wyniku testu na COVID-19 wykonanego nie później niż 48 godzin wcześniej. Taki test można  też bezpłatnie wykonać w naszym szpitalu, a okres oczekiwania wynosi około godziny.

Wiemy, że pokarm mamy jest najlepszym pokarmem, dlatego w naszym szpitalu staramy się, aby wszystkie dzieci były karmione piersią. Służymy radą i pomocą przy przystawianiu do piersi, nasz personel posiada profesjonalną wiedzę z zakresu laktacji. Dysponujemy również profesjonalnym sprzętem wspomagającym laktację. Zawsze jednak uwzględniamy dobro dziecka, stan matki i jej życzenia. W razie konieczności dokarmienia noworodka mamy do dyspozycji mleko modyfikowane. Każda mama, która urodziła swoje dziecko w ZSM może po wypisaniu z szpitala skontaktować się z personelem oddziału Neonatologicznego w sprawach dotyczących karmienia piersią pod nr tel.323499203/205

Jeśli stan mamy na to pozwala, zdrowe, donoszone noworodki przebywają na sali ze swoimi mamami przez całą dobę (tzw. system rooming-in). Takie rozwiązanie umożliwia budowanie więzi matka-dziecko oraz sprzyja karmieniu piersią na żądanie.

Codziennie w godzinach porannych wszystkie noworodki są badane przez lekarza neonatologa Jest to tzw. wizyta lekarsko-pielęgniarska, na którą zapraszamy wszystkie mamy. Wtedy też odbywa się pielęgnacja noworodków oraz wykonywane są niezbędne badania.

Przewidywany czas pobytu zdrowego noworodka w szpitalu to 48-72 godziny od momentu porodu. W tym czasie wykonujemy badania przesiewowe: test pulsoksymetryczny wykrywający wrodzone wady serca , badanie słuchu oraz badania przesiewowe noworodków (m. in. w kierunku chorób metabolicznych) – nie wcześniej niż po ukończeniu 48 godziny życia. U niektórych dzieci konieczne jest wykonanie badań dodatkowych takich jak badanie krwi oraz USG głowy i narządów wewnętrznych, przewidziane jest też przeprowadzenie podstawowych szczepień ochronnych przeciwko gruźlicy oraz wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Przed ich wykonaniem poprosimy Rodziców o wyrażenie pisemnej zgody, a kartę szczepień prześlemy do wskazanej przez Was poradni.

Niektóre noworodki, szczególnie te przedwcześnie urodzone, wymagają dłuższego pobytu w szpitalu. Nasz oddział jest wyposażony w specjalistyczny sprzęt, który umożliwia profesjonalną opiekę nad wcześniakami od 32 tygodnia ciąży. Mamy możliwość przeprowadzenia konsultacji kardiologicznej, neurologicznej oraz chirurgicznej. Oddział wyposażony jest w aparat do badań USG. Jeżeli pobyt Waszego Dziecka będzie wydłużony - mama ma możliwość pozostania ze swoim dzieckiem w szpitalu.

Prosimy Rodziców aby przed wypisem przygotowali dane dotyczące poradni, do której zamierzają zapisać swoje dziecko oraz o oddanie wypełnionej deklaracji o wyborze położnej środowiskowej.

Wypisy z oddziału noworodkowego odbywają się codziennie. O planowanym terminie i godzinie wypisu mama zostaje poinformowana w trakcie porannej wizyty lekarskiej. W trakcie wypisywania noworodka do domu informujemy rodziców o sposobie pielęgnacji i karmienia oraz przekazujemy zalecenia dotyczących dalszego postępowania. Każdy noworodek otrzymuje przy wypisie Książeczką Zdrowia oraz Kartę Informacyjną (2 egzemplarze). Kartę szczepień wysyłamy do poradni, do której zapiszecie Wasze Dziecko. Wszystkie dane teleadresowe ,które otrzymujemy od Państwa służą wyłącznie celom medycznym, dlatego tak ważna jest ich zgodność z faktycznym stanem.

Oddział Neonatologiczny pozostaje w stałym kontakcie z położnymi środowiskowymi, które również mają możliwość dokonywania pomiarów wagi i oznaczenia poziomu bilirubiny metodą nieinwazyjną przy użyciu bilirubinometru.

- Życzymy wszystkim Naszym Rodzicom zadowolenia z opieki nad Mamą i Jej Dzieckiem. Prosimy o bieżące zgłaszanie propozycji poprawy jakości pobytu w naszym szpitalu i pozostajemy do Państwa dyspozycji – dr Joanna Wilk-Tyl.