Aktualności >> Chorzów w sieci szpitali

Mogło być tak: 12 milionów złotych mniej i zamykanie oddziałów dla dorosłych. Brak części usług z zakresu geriatrii, okulistyki czy hematologii. Jest tak: ryczałt na wszystkie dotychczasowe usługi, zachowanie całej dotychczasowej struktury, brak zwolnień personelu i zachowane bezpieczeństwo zdrowotne dla mieszkańców Chorzowa.

Połączenie Zespołu Szpitali Miejskich i Chorzowskiego Centrum Pediatrii i Onkologii było bardzo trudne i wymuszone rządowymi zmianami w przepisach. Dzięki temu, że się udało połączone placówki mogą one działać w dotychczasowych warunkach świadcząc usługi dla dzieci i dorosłych.

To już fakt: połączony Zespół Szpitali Miejskich w Chorzowie, gdzie leczone są dzieci (przy ul. Truchana 7) i dorośli (przy ul. Strzelców Bytomskich 11) znalazł się na trzecim poziomie finansowania w myśl nowej ustawy wprowadzającej od 1 października br. tak zwaną „sieć szpitali”.  Oznacza to, że chorzowski szpital znalazł się w czołówce: jest teraz jednym z kilku największych szpitali w regionie.

- Połączenie placówek było bardzo trudne i wywołało wiele emocji - mówi Anna Knysok, dyrektor Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie. - To w pewnym sensie zrozumiałe, bo ludzie zawsze boją się zmian. Okazało się w praktyce, że nie taki diabeł straszny, jak go malują. Po połączeniu wszystko działa tak, jak dotychczas. Pacjenci nie ucierpieli, a to jest najważniejsze by czuli się bezpiecznie.

Bez przeprowadzenia procesu połączenia obu miejskich placówek dziś szpital dla dorosłych stałby przed koniecznością zwalniania pracowników i likwidacją oddziałów.

- Rządowe zmiany w przepisach spowodowały, że jedynym wyjściem dla miasta było połączenie obu placówek - mówi Andrzej Kotala, Prezydent Chorzowa. - Nie mogliśmy pozwolić na to, by pozbawiono chorzowian opieki geriatrów, hematologów, okulistów. By mieli trudniejszy dostęp do szpitalnych usług medycznych. To był bardzo trudny czas, ale okazało się, że było warto: szpital dostał stabilne finansowanie w ramach ryczałtu, nikt nie stracił pracy z powodu połączenia szpitali a przede wszystkim chorzowianie mogą nadal korzystać z szerokiego wachlarza usług medycznych.  Zespół Szpitali Miejskich podpisał już umowę ze Śląskim Oddziałem Narodowego Funduszu Zdrowia. - Dzięki niej mamy gwarantowane finansowanie umożliwiające utrzymanie dotychczasowej struktury połączonego szpitala - mówi Magdalena Sekuła, pełnomocnik prezydenta Chorzowa ds. aktywizacji społecznej. - Dziś zarówno dzieci jak i dorośli mogą korzystać z pracy personelu na wszystkich dotychczasowych oddziałach, pracowniach, poradniach. To niezwykle ważne w aspekcie odpowiedniego zabezpieczenia potrzeb zdrowotnych mieszkańców.

Szybki kontakt

SPZOZ Zespół Szpitali Miejskich w Chorzowie

ul. Strzelców Bytomskich 11
41-500 Chorzów

tel.: (32) 349 92 65 - Informacja ul. Pułaskiego
fax.: (32) 241 39 52

W sytuacji zagrożenia życia należy
kontaktować się z...

Pogotowiem Ratunkowym
Ul. Strzelców Bytomskich 9
Tel. 112 (numer alarmowy)


Nocną i świąteczną opiekę medyczną świadczy

Zespół Szpitali Miejskich w Chorzowie

Pawilon V (przy ul. Strzelców Bytomskich)
ul. Strzelców Bytomski 11

Rejestracja (dla pacjentów dorosłych): 32 349 91 40
Rejestracja (dla dzieci): 32 349 91 38

Wspierają nas:Polecamy inne strony www: