• E-rejestracja
 • Rejestracja telefoniczna
 • Rejestracja osobista

Maseczki jednak pomagają w walce z pandemią #ZałóżMaskę

Zachęcamy do korzystania z masek. Posłuchaj lekarzy i #ZałóżMaskę - chroń siebie i innych!Choć maseczka na twarzy nie zwalnia z kwarantanny czy innej formy izolacji, nie zastąpi mycia rąk i przestrzegania wszelkich innych zaleceń higienicznych, może stanowić dodatkowe narzędzie w spowalnianiu rozprzestrzeniania się pandemii koronawirusa. Dlatego, kiedy już musisz wyjść z domu i masz kontakt z innymi ludźmi, maska staje się dodatkową, pomocną barierą ochronną.

Polscy lekarze apelują o noszenie maseczek. Aktualnie tak naprawdę już nie wiadomo, kto jest zakażony, a kto nie... Stąd jak najwięcej osób powinno nosić maski - nawet te ręcznej roboty, bo chirurgicznych na pewno tyle nie mamy... (- prof. Mirosław Wielgoś, kierownik kliniki w Uniwersyteckim Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka, rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego).Najnowsze odkrycia biologiczne dotyczące przenikania wirusa do tkanek ludzkich sugerują, że głównym mechanizmem przenoszenia nie są drobne aerozole, ale większe krople, a zatem noszenie masek chirurgicznych ma sens! Od zwykłych maseczek chirurgicznych jeszcze lepsze są maseczki z filtrami (z atestem N95, jego amerykański odpowiednik to FPP2).
Nie oznacza to wciąż, że mniej skuteczny sposób zasłaniania ust i nosa (choćby apaszką) nie ma sensu. Każde ograniczanie rozprzestrzeniania się wirusa sprzyja wygaszaniu pandemii i w efekcie może ratować tysiące ludzkich istnień.

https://twitter.com/ZespM/status/1243223781243596802?s=20

Zamknięte oddziały na Śląsku (02.04.2020)

Ze względu na kolejne przypadki zakażenia koronawirusem zamykanie są tymczasowo niektóre oddziały szpitalne. Szpital, w którym pojawił się pacjent zakażony, lub nawet z podejrzeniem zakażenia koronawirusem, staje się nieodstępny dla pozostałych chorych. Poniżej stale aktualizowana lista szpitali i oddziałów zamkniętych z powodu wykrycia przypadków COVID-19 oraz lista szpitali przekształconych na zakaźne (dane: Gazeta Wyborcza)Telefon dla Seniora! SENIOR-FON

30 marca br. Samorząd Województwa Śląskiego uruchomił usługę skierowaną do Seniorów - Mieszkańców Województwa Śląskiego – Śląski Telefon dla Seniora SENIOR-fon. Operatorem telefonu jest Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Województwa Śląskiego.

Dzwoniąć pod numer telefonu 32 506 56 40 można uzyskać:

 • wsparcie emocjonalne, psychologiczne,
 • wspierającą rozmowę,
 • pomoc w przełamaniu poczucia osamotnienia,
 • wzmocnienie poczucia bezpieczeństwa.

W tym trudnym czasie, osamotnienie seniorów, czasami brak wsparcia, czasem bezsilność, dają się we znaki, tej jakże narażonej na niebezpieczeństwo grupie społecznej.

Ponadto pod numerem 32 506 56 40 będzie można zgłaszać problemy seniora, a dyżurujący interwenci będą podejmować działania skutecznej koordynacji pomocy dla osób w potrzebie w jej środowisku lokalnym (powiadomią miejscowe służby, sprawdzą ścieżkę pomocy, zainteresują organizacje pozarządowe, inne według rozeznanej sytuacji).

Od 1 kwietnia Rząd wprowadza dodatkowe regulacje w walce z koronawirusem

Na dzisiejszej konferencji prasowej premier, Mateusz Morawiecki ogłosił wprowadzenie dodatkowych regulacji w walce z koronawirusem.
Jakie obostrzenia wprowadza rząd?

 • nakaz zachowania dystansu w przestrzeni publicznej dwóch metrów od drugiej osoby z wyjątkiem rodziców opiekujących się dziećmi lub osobami z niepełnosprawnościami;
 • osoby niepełnoletnie będą mogły przebywać na zewnątrz tylko pod opieką osoby dorosłej;
 • zamknięte zostają parki, deptaki i plaże;
 • wprowadzony zostaje zakaz wypożyczania rowerów miejskich;
 • zamknięte zostają punkty usługowe: zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, piercingu i tatuażu;
 • wprowadzony zostaje limit osób przebywających w sklepie - maksymalnie trzy osoby na jedną kasę;
 • na pocztach limit ten jest ograniczony do dwóch osób na jedno okienko;
 • na bazarach i targowiskach zakupy może robić do trzech osób przy jednym stoisku;
 • obowiązuje nakaz zakładania rękawiczek jednorazowych podczas robienia zakupów;
 • w weekendy zamknięte zostaną sklepy budowlane, pozostaną otwarte sklepy spożywcze, apteki czy drogerie;
 • obowiązek dezynfekowania urządzeń dotykanych przez klientów w sklepach np. terminali płatniczych;
 • apteki i sklepy w godzinach od 10 do 12 otwarte są tylko dla osób powyżej 65. roku życia. Seniorzy będą mogli robić zakupy przez cały dzień, jednak te dwie godziny zostały wyznaczone specjalnie dla nich, by ograniczyć ryzyko zakażenia SARS-CoV-2;
 • zamknięte zostają hotele i miejsca noclegowe - oprócz miejsc wykorzystywanych do izolacji lub kwarantanny. Wyjątkiem są hotele, w których przebywają pracownicy budowlani;
 • w miejscach pracy musi być zagwarantowane 1,5 m odległości między stanowiskami pracy oraz zapewnienie środków ochrony osobistej;
 • odwołane zostają zabiegi medyczne i rehabilitacyjne, które nie są konieczne ze względu na epidemię koronawirusa.

Premier zapowiedział też zmiany w zasadach odbywania kwarantanny.

Od wtorku 31 marca izolacja całkowita trwa dwa tygodnie. Jeśli poddana jej osoba będzie chciała odbywać kwarantannę w domu, to będzie ona obejmowała też całą rodzinę, która przebywa w danym miejscu.Zobacz infografikę (źródło: Gazeta Wyborcza)


Więcej: https://www.gov.pl/web/koronawirus/kolejne-kroki

Anestezjolog przetłumaczył podręcznik chińskiego szpitala

Kluczem do opanowania epidemii są dwa słowa: izolacja i kwarantanna. To decyzje administracyjne zadecydują o liczbie ofiar epidemii w poszczególnych krajach. Same wysiłki pracowników służby zdrowia, choćby nie wiem jak heroiczne, nie wystarczą - przestrzegają chińscy lekarze w podręczniku o koronawirusie.

Jan Wilam, lekarz anestezjolog z Bielska-Białej, właściciel wydawnictwa medycznego "alfa-medica press":- FAHZU to jeden z największych szpitali w Chinach.
Ich podręcznik - na szczęście w języku angielskim - otrzymaliśmy w niedzielny poranek, 22 marca. Zmobilizowaliśmy wszystkie siły i w 48 godzin przetłumaczyliśmy tekst na polski. Jeszcze nigdy nie pracowaliśmy tak szybko nad żadną publikacją.

COVID-19 Zapobieganie i leczenie. The First Affiliated Hospital, Zhejiang University School of Medicine (FAHZU). Publikacja zgodna z doświadczeniem klinicznym.
Plik  można pobrać nieodpłatnie.Miasto Chorzów wspiera!

W niedzielę, 23 marca br., Prezydent Miasta, Pana Andrzej Kotala, poinformował, że zarezerwowane na imprezy plenerowe pieniądze (które w tym roku nie odbędą się), ponad 400 tys. złotych, chciałby przeznaczyć na walkę z koronawirusem. Po pierwsze na zakup urządzenia do robienia testów oraz, pod drugie, na zakup co najmniej kilku tysięcy tzw. ekspresowych testów. Trzymamy kciuki!


Dyrekcja ZSM prowadzi negocjacje z producentem tego typu urządzeń - Cepheid GmbH. Jeżeli wszystko zakończy się tak, jak zaplanowano, to wkrótce nasza placówka będzie dypsonowała wysokiej klasy sprzętem - GeneXpert IV - do szybkiej diagnostyki SARS-CoV-2, takim jak poniżej.


Informacja dla Zespołów Ratownictwa Medycznego

W związku ze zmianą organizacji pracy Izby Przyjęć uprasza się, by Zespoły Ratownictwa Medycznego zatrzymywały się przy pomarańczowym namiocie, powiadamiając o swoim przybyciu za pomocą dzwonka i oczekując na przyjście pracowników Izby Przyjęć.

W namiocie oznaczonym literą A odbywa się segregacja pacjentów (tzw. triaż)

  

Namiot oznaczonym literą B zamieniono na poczekalnię dla pacjentów

 

Zmiana godzin pracy poradni specjalistycznych przy ul. Strzelców Bytomskich

W związku z ogłoszonym stanem epidemicznym w kraju, chcąc zminimalizować narażenie na zakażenie wirusem COVID-19, Dyrektor ZSM podjął decyzję o zmianie organizacji obsługi pacjentów w poradniach specjalistycznych. Od 27 marca br. – do odwołania – zapisy, rejestracja, przenoszenie wizyt oraz umawianie terminów wizyt odbywają się tylko w formie telefonicznej do końca czasu pracy personelu poradni, zgodnie z harmonogramem pracy. Także od jutra, tj. 27.03.br., poradnie będą czynne (poniedziałek - piątek) tylko do godziny 12:00 – do odwołania.

Oświadczenie Dyrektora ZSM

Zespół Szpitali Miejskich zawiesza planowe przyjęcia na oddziały!

Dyrekcja Zespołu Szpitali Miejskich, zmuszona sytuacją epidemiologiczną związaną z koronawirusem, od 16 marca na 14 dni zawiesza planowe przyjęcia na oddziały zabiegowe i zachowawcze. Zarządzenie o zawieszeniu planowych przyjęć dotyczy wszystkich oddziałów zabiegowych i zachowawczych oraz badań diagnostycznych i przyjęć w poradniach specjalistycznych. Wyjątkiem są: oddział hematologii i onkologii dziecięcej, kliniczny oddział hematologii i profilaktyki chorób nowotworowych. Przyjmowani będą również pacjenci w ramach diagnostyki onkologicznej DILO, przebywający na oddziałach szpitalnych i objęci leczeniem cyklicznym. Zarządzenie nie dotyczy zabiegów ratujących życie,badań diagnostycznych i wizyt w poradniach specjalistycznych w trybie PILNYM. Dodatkowo w sytuacjach indywidualnych decyzję podejmować będą lekarze.

Polska  mapa koronawirusa https://www.esri.pl

Numery alarmowe szpitali zakaźnych na Śląsku

Dyrektor Zespołu Szpitali Miejskich wprowadza zakaz odwiedziny chorych

Z powodu zagrożenia epidemiologicznego Dyrektor ZSM wprowadził zakaz odwiedzin na oddziałach dla dorosłych w lokalizacji przy ulicy Strzelców Bytomskich 11.

W przypadku oddziałów dziecięcych przy ulicy Władysława Truchana 7 - Dyrektor ZSM wprowadził zmianę polegającą na ograniczeniu liczby osób opiekujących się dzieckiem leczonym w szpitalu tylko do jednej osoby.

Zespół Szpitali Miejskich nie posiada oddziału zakaźnego (osoby z podejrzeniem koronawirusa trafiają do szpitala specjalistycznego przy ul. Zjednoczenia), ale lekarze są przygotowani na to, że pacjent z objawami koronawirusa przyjdzie do naszego szpitala. Stąd procedury, przestrzeganie higieny i dokładna dezynfekcja. Przypominamy, że do odwołania w naszym szpitalu funkcjonuje ZAKAZ odwiedzin pacjentów. Jedynym wyjątkiem jest opieka prowadzona przez jednego rodzica na dzieckiem hospitalizowwanym w szpitalu przy ul. Truchana.

Jak postępować w przypadku podejrzenia o zakażanie / zachorowanie?

Koronawirus (koronawirus COVID-19) powoduje:

 • gorączkę
 • kaszel
 • duszności
 • bóle mięśni
 • zmęczenie


Wirus przenosi się drogą kropelkową, a więc podczas kaszlu, kichania czy mówienia.

Jak najlepiej zapobiegać zakażeniu?

 • Często myjąc ręce, używając mydła i wody.
 • Podczas kaszlu lub kichania, zakrywać usta i nos.
 • Zachować co najmniej 1 metr odległości od osób, które kaszlą i kichają.
 • W  przypadku powrotu z regionu, gdzie występuje koronawirus i występowania objawów choroby lub kontaktu z osobą zakażoną, powiadomić telefonicznie o tym stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się do oddziału obserwacyjno-zakaźnego.


Kontakt telefoniczny do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Chorzowie, ul. Kazimierza Wielkiego 6 - tel. 692 180 830

Kontakt telefoniczny do Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego Szpitala Specjalistycznego w Chorzowie, ul. Zjednoczenia 10  - tel. 797 18 96 03