• E-rejestracja
  • Rejestracja telefoniczna
  • Rejestracja osobista

Jeszcze w tym miesiącu otwieramy  Pracownię Leczenia Blizn na oddziale  Chirurgii Dziecięcej.


Pracownia Leczenia Blizn jest dedykowana dzieciom hospitalizowanym na Oddziale Chirurgii Dzieci w ramach NFZ.  Leczenie jest bezpłatne.

Pracownia Leczenia Blizn

Nasza pracownia laseroterapii zajmuje się kompleksowym leczeniem blizn zarówno świeżych jak i z zakończoną przebudową powstałych w wyniku urazu mechanicznego, oparzenia czy podczas interwencji chirurgicznej. W tym celu wykorzystujemy lasery PDL oraz ERB-Yag. Doradzamy również w zakresie leczenia zachowawczego z wykorzystaniem maści, masażu, ubranek uciskowych, iniekcji sterydowych. W sytuacjach tego wymagających zapewnimy leczenie chirurgiczne w postaci wycięcia blizny lub jej redukcji, uwolnienia przykurczów z wykorzystaniem plastyk miejscowych, przeszczepów skóry, ew. matrycy do regeneracji skóry właściwej czy ekspanderów tkankowych.

W przypadku blizn świeżych (czerwonych) poza leczeniem zachowawczym wykorzystujemy laser PDL, który zamyka naczynia kapilarne w formującej się bliźnie tym samym przyspiesza jej przemianę w bliznę dojrzałą i ogranicza jej przerost. Zabieg u dzieci starszych przeprowadzany jest w osłonie doustnych leków przeciwbólowych, u dzieci mniejszych z racji na brak współpracy często wymagane jest znieczulenie ogólne. Kwalifikacja do zabiegu następuje po konsultacji z lekarzem chirurgiem oraz lekarzem anestezjologiem( w przypadku konieczności znieczulenia ogólnego).

Blizny dojrzałe są poddawane zabiegom z wykorzystaniem lasera Erbowo-Yagowego, którego specyfika działania lepiej pasuje do delikatnej i cienkiej dziecięcej skóry. Wykorzystywana jest głównie głowica frakcyjna. Podczas zabiegu w skórze wytwarzane są mikro otworki, dzięki którym usuwane jest około 10% powierzchni blizny, jednocześnie pozostała blizna pobudzana jest do przebudowy w sposób bardziej typowy dla skóry zdrowej. Zabieg często jest łączony z aplikacją maści sterydowej, która znacznie lepiej penetruje przez powstałe mikro otworki. W przypadku blizn przerosłych możliwa jest ich redukcja z wykorzystaniem głowicy ablacyjnej w znieczuleniu miejscowym bądź ogólnym.

Aby zapisać się do pracowni wystarczy zadzwonić po numer   530-702-360  w godzinach od 12.00-14.00 od poniedziałku do czwartku i zarejestrować się.

 

Zabiegi przeprowadza  Lek. Bartosz Gregorczyk – chirurg dziecięcy, chirurg oparzeniowy dziecięcy z długoletnim doświadczeniem  na Oddziale Chirurgii Rekonstrukcyjnej i Leczenia Oparzeń Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.

Przygotowanie do zabiegu laseroterapii:

  1. Obszar skóry planowany do zabiegu nie może być poddawany działaniu promieni słonecznych czy zabiegom opalania w solarium co najmniej przez 4 tyg. wcześniej.
  2. W dniu zabiegu na obszarze skóry planowanym do zabiegu nie należy używać kremów, maści, żelów, dezodorantów czy makijażu
  3. Jeśli na obszarze planowanym do zabiegu występują włosy należy je usunąć co najmniej 3 dni wcześniej
  4. W większości zabiegów znieczulenie nie jest potrzebne, jeśli charakter zabiegu będzie tego wymagać dziecko zostanie zakwalifikowane do znieczulenia miejscowego (żel lignokainowy) lub ogólnego po konsultacji anestezjologicznej

Zalecenia po zabiegu laseroterapii:

  1. Obszar poddany zabiegowi laseroterapii należy natłuszczać (kremy: cicaplast, linomag, allhydran) 6 do 8 razy dziennie przez około 2 tyg. Nie należy wystawiać go na działanie promieni słonecznych lub poddawać zabiegom opalania w solarium przez co najmniej 6 tyg.
  2. Po zabiegu skóra ma prawo być zaczerwieniona, obrzęknięta, ciemniejsza. Mogą pojawić się drobne strupki. Na tą okolicę nie należy stosować kosmetyków zawierających alkohol i makijażu przez miesiąc.
  3. Po zabiegu laserem PDL nie należy przebywać w gorących pomieszczeniach (np. sauna) oraz uprawiać sportu przez tydzień.
  4. Zabiegi laseroterapii są zabiegami cyklicznymi, które zazwyczaj powtarza się 4 do 6 razy w co najmniej 4-tygodniowych odstępach

 

 Przed zabiegiem należy wypełnić ankietę znajdującą się w zakładce oddziału chirurgii dziecięcej.