Zakres działania
Oddział Pediatryczny dla Dzieci Starszych prowadzi kompleksową działalność diagnostyczną i leczniczą dzieci od 3 roku życia ze szczególnym uwzględnieniem chorób:
- układu oddechowego (m.in. badania obrazowe, spirometria)
- układu krążenia m. in. ECHO, Holter RR
- układu pokarmowego m. in. badania endoskopowe, pH-metria przełyku, test wodorowy
- układu wydalniczego m. in. badania obrazowe)
- układu nerwowego m. in. badania obrazowe, EEGukładu wydzielania wewnętrznego
- skóry
- z zakresu reumatologii
- z zakresu hematologii i immunologii
- z zakresu chorób metabolicznych
- z zakresu toksykologii
Oddział obejmuje swoich pacjentów kompleksową opieką w oparciu o konsultacje
z pozostałymi komórkami szpitala oraz stałą współpracę z innymi ośrodkami medycznymi, również o wyższym poziomie referencyjnym.
Diagnostyka laboratoryjna oparta jest na szerokoprofilowym miejscowym laboratorium oraz na badaniach zewnętrznych oraz Zakładu Radiologii Diagnostyki Obrazowej i Medycuny Nuklearnej
Oddział zapewnia stałą opiekę psychologa
Kształcimy studentów medycyny I pielęgniarstwa, stażystów podyplomowych, rezydentów z zakresu pediatrii, medycyny rodzinnej.
Warto wiedzieć
Pobyt w szpitalu jest zwykle przykrym przeżyciem dla dziecka, kojarzy się z bólem, rozłąką, samotnością, czymś nieznanym. Często, zwłaszcza dla małych dzieci, rozłąka z opiekunem oraz brak kontaktu fizycznego są odczuwane jako kara. W szpitalu dziecko spotyka wiele obcych osób, dźwięków, zapachów, sytuacji. Ważne jest, aby zminimalizować wszystkie te przykre doznania i stres z nimi związany, dlatego też:
- najlepiej jeśli ktoś z bliskich może zostać z dzieckiem w szpitalu lub przebywać z nim możliwie najdłużej. Jeżeli opiekun dziecka nie może przebywać z nim ciągle, dobrze jest, jeśli odwiedza je codziennie lub przynajmniej utrzymuje każdego dnia kontakt telefoniczny z dzieckiem
- dzieci mogą korzystać ze świetlicy wyposażonej w TV
- dzieci (od poniedziałku do piątku, w godz 09:00 -13:00) mogą uczestniczyć w zajęciach organizowanych przez dyplomowaną przedszkolankę w świetlicy oddziału
- ważne jest, aby w dniu przyjęcia przebywać z dzieckiem jak najdłużej, by poznało oddział i personel, a wówczas moment odejścia rodziców (lub opiekunów) nie będzie tak przykry
- nie powinno się odchodzić z oddziału bez pożegnania z dzieckiem i wyjaśnienia mu, kiedy zobaczy się z rodzicami (opiekunami) następny raz (małym dzieciom sytuacja taka może kojarzyć się z porzuceniem)
Oddział ze względu na swoją specyfikę ma odrębne zwyczaje (Regulamin Wewnętrzny Oddziału), stąd po przyjęciu dziecka zostaniecie Państwo poinformowani o składzie personelu (ordynator, pielęgniarka oddziałowa, personel lekarski, personel pielęgniarski), planie doby szpitalnej, regulaminie dla pacjentów, godzinach odwiedzin.
Prosimy o nie przenoszenie na dziecko swojego niepokoju o jego stan zdrowia. Dziecko nie zdaje sobie w pełni sprawy z zagrożenia tak długo, dopóki nie odczyta tego z zachowania rodziców.
Nie wolno dopuszczać do tego, aby pobyt w szpitalu kojarzył się dziecku z karą, porzuceniem, utratą miłości. Szczególnie ważne jest, aby nie straszyć dziecka słowami: "Jak będziesz niegrzeczny, to zostaniesz w szpitalu lub pani pielęgniarka zrobi ci zastrzyk". Takie informacje zawsze dla dziecka są prawdziwe, jeśli słyszy je z ust rodziców (lub opiekunów). W tego typu sytuacjach dzieci bardzo przeżywają hospitalizację, boją się personelu.
W miarę możliwości należy wyjaśnić dziecku konieczność i cel przyjęcia do szpitala. Należy opowiedzieć dziecku, jakie zabiegi i badania będzie miało wykonane. Nie powinno się okłamywać dzieci, że np. zastrzyk nie będzie bolał (zastrzyki zwykle sprawiają ból).
Zespół oddziału
- lek.med. Maria Kampa-Gałązka - specjalista pediatrii, specjalista chorób dziecięcych
Ordynator oddziału
- lek. med. Katarzyna Karwicka - specjalista pediatrii, specjalista reumatologii
zastępca ordynatora oddziału
- lek. med. Elżbieta Cop - specjalista pediatrii
- lek. med. Marcin Baut - specjalista pulmonologii dziecięcej, w trakcie specjalizacji z pediatrii
- mgr Beata Jańczyk
Pielęgniarka koordynująca
Specjalista pielęgniarsta anestezjologicznego i intesywnej opieki
Specjalista pielęgniarstwa pediatrycznego
- mgr Agata Basek
Psycholog kliniczny