• E-rejestracja
  • Rejestracja telefoniczna
  • Rejestracja osobista

Apteka i Anestezjologia w nowej przestrzeni

Dziennik Zachodni, Olga Krzyżyk, 25.06.2019

W czerwcu (25.) otwarliśmy nowy Oddział AiIT i Aptekę. Oddział i apteka zostały wyposażone w specjalistyczny sprzęt (za ponad 3 mln złotych).
- To już jest naprawdę XXI wiek. Jesteśmy dumni, że możemy otworzyć dzisiaj Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii w nowym pawilonie. To zasługa wielu osób: pracowników szpitala, władz miasta, wykonawców, projektanta. Wspierało nas wiele osób - podkreśla dr Jerzy Szafranowicz, dyrektor Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie.

Oddział Intensywnej Terapii znajduje się w pawilonie A Zespołu Szpitali Miejskich przy ulicy Strzelców Bytomskich. W nowym oddziale znajduje się sala wielostanowiskowa z 6 specjalnymi łóżkami, 2 izolatkami ze śluzami, a także nowoczesnymi pompami infuzyjnymi i innym specjalistycznym sprzętem niezbędnym do ratowania życia za ponad 3 miliony złotych. Oddział znajduje się w nowym miejscu, w rozbudowanym za prawie 14 milionów złotych pawilonie A. W tym budynku znajdują się także pracownie EKG, wysiłkowa i UEG, a także niezbędne pomieszczenia sanitarne.
- To kolejne wsparcie dla Zespołu Szpitali Miejskich w naszym mieście. Tym razem jest to kwota 8 milionów złotych - wskazuje Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa.
- Nasz szpital się rozwija i już teraz ma jeden z największych kontraktów z NFZ w województwie - dodaje prezydent Chorzowa.
- Budowa nowej przestrzeni przy pawilonie pozwoliła też umieścić tam nowoczesną aptekę szpitalną. Wyposażenie jej w wydajną klimatyzację pozwoli przechowywać leki i preparaty dla całego szpitala. Dzięki strefie ekspedycji, specjalnym wózkom i podnośnikom, transport leków do pacjentów będzie przebiegał szybciej i wygodniej - mówi Kamil Nowak, rzecznik prasowy Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie.

Galeria zdjęć (Dziennik Zachodni)

Otwarcie oddziału chirurgii dziecięcej

Chorzowianin, 23.01.2019

W Zespole Szpitali Miejskich przy ul. Truchana 7 zakończyła się modernizacja oddziału chirurgii dziecięcej.To właśnie tutaj trafią mali pacjenci urazami, obrażeniami i poważnymi ranami pooparzeniowymi.
- Największą zaletą naszego szpitala jest to, że jest on wielospecjalistyczny. To bardzo ułatwia leczenie nawet bardzo skomplikowanych przypadków, a trzeba podkreślić, że na ten oddział trafia rocznie ponad 2500 pacjentów - wyjaśnia Mariola Roleder, zastępca prezydenta miasta.

W 8 wyremontowanych salach znajdują się 23 łóżkach. Na miejscu zainstalowano także nowoczesną konsolę pielęgniarską, która pozwoli lepiej monitorować stan zdrowia małych pacjentów. Ponadto wyremontowano także gabinet diagnostyczno – zabiegowy i pomieszczenie przygotowawcze. Od podstaw wymieniono też wszystkie instalacje, a także zamontowano wydajną klimatyzację. Więcej

W tej poradni będzie leczyć się niemal połowa chorzowian

Chorzowianin, 13.12.2018

W piątek, 14 grudnia, otwarta została wyremontowana poradnia specjalistyczna Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie. Z szacunków wynika, że z opieki medycznej przy ul. Strzelców, korzystać będzie ponad 45 tysięcy pacjentów rocznie, czyli niemal połowa liczby mieszkańców miasta.
W Zespole Szpitali Miejskich w Chorzowie zakończył się gruntowny remont gabinetów lekarskich i zabiegowych, poczekalni dla pacjentów i pomieszczeń higieniczno-sanitarnych. To tam będzie mieścić się poradnia chirurgiczna, hematologiczna, okulistyczna, ortopedyczno – urazowa, proktologiczna i poradnia schorzeń piersi. Inwestycja kosztowała ponad 2 mln zł, z czego 1,3 mln zł stanowiło dofinansowanie z miasta.
– Obecnie zastosowano szereg udogodnień dla pacjentów. Poprawiły się także warunki pracy personelu medycznego. Przestronne, jasne wnętrza, łatwość dostępu, lepsza organizacja pracy to efekty przeprowadzonej modernizacji – wyjaśnia dyrektor ZSM Anna Knysok. Jedyną pozostałością po poradni sprzed remontu są zabytkowe, stuletnie ławki, które również poddano renowacji...Więcej


ZSM w piątce największych śląskich szpitali

Chorzowianin,  26.06.2018

Rządowe zmiany w przepisach dotyczących funkcjonowania szpitali w 2017 roku spowodowały konieczność połączenia Zespołu Szpitali Miejskich i Chorzowskiego Centrum Pediatrii i Onkologii. Gdyby nie połączenie, trzeba by było zamknąć kilka oddziałów dla dorosłych, mniej pieniędzy byłoby na inwestycje w rozwój szpitala dziecięcego. Udało się jednak połączyć obie placówki, dzięki czemu dziś chorzowianie mogą korzystać z pełnego zakresu usług medycznych. Połączenie było także gwarancją stałego podnoszenia jakości leczenia, zwiększenia szans na rozwój i wprowadzanie nowoczesnych rozwiązań. Od 1 sierpnia 2017 roku w Chorzowie działa już szpital połączony w dwóch lokalizacjach – przy ul. Strzelców Bytomskich 11, gdzie leczeni są dorośli i ul. Truchana 7, gdzie leczone są dzieci.Połączenie szpitali miało charakter administracyjny – nie zmieniła się dostępność usług medycznych dla pacjentów.
– Pojawiły się natomiast dodatkowe, wyraźne korzyści dla funkcjonowania placówki – mówi Henryk Konik, zastępca dyrektora ds. lecznictwa w Zespole Szpitali Miejskich w Chorzowie.
– Jako jeden organizm ZSM zaczął działać sprawniej i efektywniej. Nastąpiła udana integracja pionów administracyjnych – z sukcesem połączono działy księgowości, kadr, zamówień publicznych i techniczny - dodaje.
Połączenie spowodowało także możliwość skupienia się na rozwoju inwestycyjnym szpitala: kontynuowana jest budowa nowego pawilonu na potrzeby Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz szpitalnej apteki, modernizowane są przyszpitalne przychodnie, oddano wyremontowany oddział, w którym leczone są noworodki... więcej

ZSM ma samodzielny oddział geriatryczny

Chorzowianin, 03.04.2018

Chorzów, jako jedno z nielicznych miast w Polsce, posiada wydzielony oddział geriatryczny. Powstał on w wyniku wydzielenia go z funkcjonującego dotąd w Zespole Szpitali Miejskich w Chorzowie oddziału wewnętrznego. Uchwałę o rozdzieleniu funkcjonującego dotąd w Zespole Szpitali Miejskich Oddziału Wewnętrznego z Pododdziałem Geriatrycznym na Oddział Wewnętrzny i Oddział Geriatryczny podjęła Rada Miasta Chorzów na wniosek prezydenta. - Chorzów jest jednym z najstarszych miast w Polsce, dlatego szczególną uwagę przywiązujemy do tego, by kompleksowo zadbać o naszych seniorów – mówi Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa. W mieście funkcjonuje wiele programów skierowanych do osób, które ukończyły 60. rok życia. - Od kilku lat wdrażamy programy, które stają się wzorem dla innych miast... Więcej


Onet Śląsk, 29.03.2018

Chorzów jest od dziś jednym z nielicznych miast w Polsce posiadającym samodzielny szpitalny oddział geriatryczny. Oddział powstał po wydzielenie funkcjonującego dotąd w Zespole Szpitali Miejskich Oddziału Wewnętrznego. Stosowną uchwałę w tej sprawie podjęli dzisiaj chorzowscy radni. Jak czytamy w uzasadnieniu przyjętej uchwały, zmiana zakłada wydzielenie z Oddziału Chorób Wewnętrznych z Pododdziałem Geriatrycznym odrębnych oddziałów: Chorób Wewnętrznych oraz Geriatrycznego. Potrzebę wyodrębnienia geriatrii argumentowano ostrodyżurowym trybem pracy oddziału w dotychczasowej konfiguracji, co utrudniało realizowanie przyjęć planowych... Więcej

Oddział niemowlęcy i patologii noworodka ZSM już po remoncie

Chorzów Nasze Miasto, 10.01.2018

Oddział niemowlęcy i patologii noworodka w Zespole Szpitali Miejskich w Chorzowie przeszedł kompleksowy remont. Wszystko tam jest nowe, od farb na ścianach po meble. Przypomnijmy, że na tym oddziale przebywają mali pacjenci od 0 do 3 roku życia. - Oddział liczy 16 sal z 34 łóżkami. Teraz widać, że jest po generalnym remoncie: jest pięknie i nowocześnie. Mamy nowe meble, wyposażenie i sprzęt, który w większości został przekazany nam przez fundację WOŚP. Dzięki Orkiestrze zwiększył się komfort i poziom naszej pracy, a tym samym bezpieczeństwo naszych małych pacjentów -mówi dr n. med. Regina Ulfig-Maślanka, specjalista chorób dziecięcych i koordynator oddziału niemowlęcego i patologii noworodka w Zespole Szpitali Miejskich w Chorzowie.- Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest monitorowanie parametrów życiowych. Dorosły powie, jak mu coś dolega, ale dziecko nie. W momencie, gdy dziecko gorzej się poczuje to tego nie przekaże, więc to sprzęt może wykazać, czy pojawiły się jakieś zaburzenia w organizmie - dodaje… więcej

Nowy szpitalny pawilon w Chorzowie

Gazeta Wyborcza, Katowice, 27.01.2017

Przestronne trzyosobowe sale z toaletami, nowoczesny sprzęt i nowe stanowiska do podawania chemioterapii - tak wygląda nowy pawilon Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie. Przeniesiono do niego internę, geriatrię i hematologię. Wszystkie trzy oddziały mieściły się dotąd w budynku dawnego Szpitala im. dr Rostka przy ulicy Karola Miarki. Nowy pawilon wybudowano na terenie kompleksu przy ulicy Strzelców Bytomskich. – Teraz wszystkie oddziały mamy już w jednym miejscu – mówi Anna Knysok, dyrektorka ZSM. Budowa i wyposażenie nowego pawilonu, a także przeprowadzka oddziałów kosztowały w sumie ok. 21 mln zł, z czego 17,6 pochodziło z budżetu miasta. Resztę wydatków szpital pokrył, biorąc kredyt... więcej