• E-rejestracja
 • Rejestracja telefoniczna
 • Rejestracja osobista

Godziny przyjęć

Poniedziałek 8.00 14.00
Wtorek 8.00 14.00
Środa 8.00 14.00
Czwartek 8.00 14.00
Piątek 8.00 16.00

Informacje dla pacjentów

Wskazania do badań

Wskazaniami do badania endoskopowego są objawy wskazujące na dysfunkcje różnych narządów (żołądka, przełyku). Za pomocą endoskopu lekarz może określić rozległość zmiany chorobowej oraz jej charakter. Badanie endoskopowe jest szczególnie pomocne w diagnostyce chorób układu pokarmowego, w tym nieswoistych zapaleń jelit, polipów czy choroby refluksowej przełyku.

Przygotowanie do badania

W zależności od rodzaju badania endoskopowego, zmieniają się wytyczne dotyczące zarówno przygotowań, jak i samego przebiegu badania. Bronchoskopia wykonywana jest na czczo. Pacjent musi być co najmniej 6 godzin od ostatniego posiłku oraz picia wody. Dobę przed wykonaniem zabiegu nie powinno się palić papierosów, pić alkoholu i stosować jakichkolwiek używek. Natomiast przed wykonaniem gastroskopii nie można nic jeść przez osiem godzin oraz pić, żuć gumy i palić przez cztery godziny. Najbardziej rygorystyczne zalecenia dotyczą kolonoskopii, ponieważ trzy dni przed planowanym zabiegiem, należy przejść na dietę płynną, w tym zrezygnować z owoców pestkowych oraz warzyw. Natomiast w dzień przed badaniem można zjeść tylko śniadanie, a po południu wypić cztery saszetki preparatu. Od rozpoczęcia przyjmowania leku nie wolno nic jeść.

Przebieg badania

Gastroskopię wykonuje się wprowadzając do ust pacjenta miękką rurkę, która dociera do żołądka. Natomiast w trakcie kolonoskopii lekarz na początku bada odbyt palcem, a następnie wprowadza endoskop stopniowo wtłaczając do jelita grubego powietrze, które pozwala wyraźniej zobaczyć ściany narządów układu pokarmowego.
Badanie endoskopowe zazwyczaj trwa od kilku do kilkudziesięciu minut.

Kolonoskopia  - badanie dolnego odcinka przewodu pokarmowego

Szanowny Pacjencie!
W trosce  o należyte przygotowanie do badania kolonoskopii, prosimy o zapoznanie się z materiałami informacyjnymi dotyczącymi kolonoskopii znajdujacymi się na dole strony

Ważne telefony

Do pracowni można się zarejestrować telefonicznie w godzinach 08.00-14.00
Sekretariat Pracowni   32 349 92 41

Lokalizacja

Zespół Szpitali Miejskich w Chorzowie
ul. Strzelców Bytomskich 11
Pawilon 2, suterena


Kliknij, aby powiększyć


Kliknij, aby powiększyć

Pracownia endoskopii

Badania endoskopowe polegają na wprowadzeniu do przewodu pokarmowego kamery, za pomocą której możliwe jest obejrzenie narządów wewnętrznych na ekranie monitora. Żadne inne badanie nie jest w stanie uwidocznić tych narządów lepiej niż metody endoskopowe. Wykonuje się je w celu uwidocznienia określonej patologii, pobrania wycinków do badania histopatologicznego bądź w celu wykonania mało inwazyjnego zabiegu. Endoskopia wykorzystywana jest m.in. w laryngologii, ortopedii oraz diagnozowaniu chorób układu pokarmowego (np. zapalenia jelita grubego).
Urządzenie do badania, endoskop, zostało po raz pierwszy użyte w 1932 roku przez Rudolfa Schindlera i Georga Wolfa. Przed wprowadzeniem w latach 90. XX wieku pierwszych endoskopów z wbudowaną miniaturową kamerą, używano sztywnych endoskopów z żarówką.

W przypadku podejrzenia choroby górnego odcinka przewodu pokarmowego wykonuje się gastroskopię. Stwarza ona możliwość obejrzenia przełyku, żołądka i dwunastnicy (pierwsza część jelita cienkiego). Do badania należy się zgłosić na czczo, z opróżnionym żołądkiem (nie należy przyjmować posiłków ani płynów około 8 godzin przed badaniem). Badanie jest niebolesne, ponieważ wcześniej znieczula się gardło preparatem w aerozolu rozpylonym na gardło. Podczas badania u niektórych chorych występuje odruch wymiotny i odbijania powietrza. Dolegliwości te jednak po chwili szybko mijają, czemu sprzyja uspokojenie oddechu. Badanie trwa zaledwie kilka minut. Posiłki i płyny do picia można ponownie przyjmować po upływie godziny od badania.

Do badania dolnego odcinka służy kolonoskopia. Badanie to przeprowadza się zazwyczaj w szpitalu, podczas hospitalizacji w trybie jednodniowym. Dzień przed badaniem konieczne jest opróżnienie jelit z zalegającej treści. W tym celu podaje się preparaty przeczyszczające wspólnie z obfitą ilością płynów do picia (około 2-3 litry). Dobre przygotowanie jelita do badania pozwala na lepsze uwidocznienie struktur jelita, wpływa na sprawniejsze i krótsze przeprowadzenie badania, zmniejszając tym samym dyskomfort i dolegliwości związane z badaniem.

Badanie wykonuje się zwykle po podaniu środków przeciwbólowych i łagodnie uspokajających, dzięki czemu zmniejszeniu ulegają obawy pacjenta związane z badaniem. Badanie wykonuje się we współpracy z pacjentem, który zgłasza ewentualne dolegliwości, dzięki czemu można szybko reagować na pojawiający się dyskomfort. Badanie trwa klika minut i umożliwia obejrzenie całego jelita grubego. W czasie badania istnieje również możliwość wykonania jednocześnie pewnych zabiegów leczniczych. Najczęściej wykonuje się jednoczesne usuwanie polipów jelita grubego. Informacje uzyskane na podstawie kolonoskopii stanowią nieocenioną wartość w procesie diagnostycznym i mają w tym względzie istotną przewagę nad innymi badaniami (ultrasonografia, tomografia komputerowa).

Pracownia realizuje badania diagnostyczne i zabiegi w zakresie:
 • gastroskopii (panendoskopii) – badań endoskopowych przełyku, żołądka i dwunastnicy. Z pobraniem wycinków oraz kilkoma metodami oznaczenia ewentualnej infekcji Helicobacter pylori
 • kolonoskopii – badania endoskopowego jelita grubego
 • polipektomii – usuwania polipów w górnej i dolnej części przewodu pokarmowego w trakcie badania endoskopowego
 • mukosektomii płaskich zmian w śluzówce przewodu pokarmowego
 • hamowanie krwawienia z przewodu pokarmowego (ostrzykiwanie, klipsowanie)
 • opaskowania żylaków przełyku
 • zakładanie PEG – przezskórnej endoskopowej gastrostomii
 • rektoskopii


Pracownia oferuje możliwość wykonania badań w znieczuleniu.
Wszyscy Lekarze Endoskopiści posiadają certyfikaty umiejętności wykonywania badań endoskopowych.

Dokonania

Pracownia Endoskopii Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie prowadzi także szkolenia na fantomie z zakresu umiejętności gastroskopii. Warsztaty dedykowane są młodym lekarzom.  Szkolenia prowadzone są na fantomach i najnowocześniejszym procesorze endoskopowym NBI firmy Olympus oraz przy pomocy tzw. guide scope, czyli magnetycznej tarczy uwidaczniającej położenie endoskopu w jelicie, co ułatwia badanie oraz pozwala na doskonalenie techniki kolonoskopii.

Zespół pracowni

 •  Przemysław Ramos
   Lekarz - specjalista chorób wewnętrznych
 • Przemyslaw Król
  Lekarz - specjalista chirurgii ogólnej
 • Michał Roleder
  Lekarz - specjalista chorób wewnętrznych
  Lekarz - specjalista geriatrii
 • Ewa Swołek- Socha
  Lekarz - specjalista chorób wewnętrznych
  Lekarz - specjalista geriatrii
 • Grzegorz Cholewiński
  Lekarz - specjalista chorób wewnętrznych
 • Ewelina Duda
  Pielęgniarka
  Asystentka endoskopowa
 • Krystyna Sądel
  Pielęgniarka
  Asystentka endoskopowa
 • Ewa Słomian
  Pielęgniarka
  Asystentka endoskopowa
 • Justyna Grybsz-Drzymała
  Pielęgniarka

Galeria

Załączniki

Data dodania Załącznik
18.05.2021

Świadoma zgoda na znieczulenie ogólne dożylne do zabiegów endoskopowych.pdf

2773_Świadoma-zgoda-na-znieczulenie-ogolne-dozylne-do-zabiegow-endoskopowych.pdf

18.05.2021

Kolonoskopia - przygotowanie do badania.pdf

2772_kolonoskopia-przygotowanie-do-badania.pdf

18.05.2021

Kolonoskopia - plan żywienia przed badaniem.pdf

2771_kolonoskopia-plan-zywienia-przed-badaniem.pdf

18.05.2021

Kolonoskopia - Instrukcja przygotowania do badania.pdf

2770_kolonoskopia-instrukcja-przygotowania-do-badania.pdf

18.05.2021

Kolonoskopia - harmonogram podawania leku CitraFleet oraz płynów uzupełniających.pdf

2769_kolonoskopia-harmonogram-podawania-leku-citrafleet-oraz-plynow-uzupelniajacych.pdf

18.05.2021

Kolonoskopia - badanie w znieczuleniu ogólnym.pdf

2768_kolonoskopia-badanie-w-znieczuleniu-ogolnym.pdf

18.05.2021

Anestezjologiczny kwestionariusz przedoperacyjny i karta znieczulenia zabiegów ambulatoryjnych.pdf

2765_anestezjologiczny-kwestionariusz-przedoperacyjny-i-karta-znieczulenia-zabiegow-ambulatoryjnych.pdf

18.05.2021

Endoskopowa polipektomia - zgoda na badanie ( informacja wraz z oświadczeniem).pdf

2766_endoskopowa-polipektomia-zgoda-na-badanie-informacja-wraz-z-oswiadczeniem.pdf

18.05.2021

Kolonoskopia - zgoda na badanie ( informacja wraz z oświadczeniem).pdf

2767_kolonoskopia-zgoda-na-badanie-informacja-wraz-z-oswiadczeniem.pdf