Pracownia endoskopii
Badania endoskopowe polegają na wprowadzeniu do przewodu pokarmowego kamery, za pomocą której możliwe jest obejrzenie narządów wewnętrznych na ekranie monitora. Żadne inne badanie nie jest w stanie uwidocznić tych narządów lepiej niż metody endoskopowe. Wykonuje się je w celu uwidocznienia określonej patologii, pobrania wycinków do badania histopatologicznego bądź w celu wykonania mało inwazyjnego zabiegu. Endoskopia wykorzystywana jest m.in. w laryngologii, ortopedii oraz diagnozowaniu chorób układu pokarmowego (np. zapalenia jelita grubego).
Urządzenie do badania, endoskop, zostało po raz pierwszy użyte w 1932 roku przez Rudolfa Schindlera i Georga Wolfa. Przed wprowadzeniem w latach 90. XX wieku pierwszych endoskopów z wbudowaną miniaturową kamerą, używano sztywnych endoskopów z żarówką.
W przypadku podejrzenia choroby górnego odcinka przewodu pokarmowego wykonuje się gastroskopię. Stwarza ona możliwość obejrzenia przełyku, żołądka i dwunastnicy (pierwsza część jelita cienkiego). Do badania należy się zgłosić na czczo, z opróżnionym żołądkiem (nie należy przyjmować posiłków ani płynów około 8 godzin przed badaniem). Badanie jest niebolesne, ponieważ wcześniej znieczula się gardło preparatem w aerozolu rozpylonym na gardło. Podczas badania u niektórych chorych występuje odruch wymiotny i odbijania powietrza. Dolegliwości te jednak po chwili szybko mijają, czemu sprzyja uspokojenie oddechu. Badanie trwa zaledwie kilka minut. Posiłki i płyny do picia można ponownie przyjmować po upływie godziny od badania.
Do badania dolnego odcinka służy kolonoskopia. Badanie to przeprowadza się zazwyczaj w szpitalu, podczas hospitalizacji w trybie jednodniowym. Dzień przed badaniem konieczne jest opróżnienie jelit z zalegającej treści. W tym celu podaje się preparaty przeczyszczające wspólnie z obfitą ilością płynów do picia (około 2-3 litry). Dobre przygotowanie jelita do badania pozwala na lepsze uwidocznienie struktur jelita, wpływa na sprawniejsze i krótsze przeprowadzenie badania, zmniejszając tym samym dyskomfort i dolegliwości związane z badaniem.
Badanie wykonuje się zwykle po podaniu środków przeciwbólowych i łagodnie uspokajających, dzięki czemu zmniejszeniu ulegają obawy pacjenta związane z badaniem. Badanie wykonuje się we współpracy z pacjentem, który zgłasza ewentualne dolegliwości, dzięki czemu można szybko reagować na pojawiający się dyskomfort. Badanie trwa klika minut i umożliwia obejrzenie całego jelita grubego. W czasie badania istnieje również możliwość wykonania jednocześnie pewnych zabiegów leczniczych. Najczęściej wykonuje się jednoczesne usuwanie polipów jelita grubego. Informacje uzyskane na podstawie kolonoskopii stanowią nieocenioną wartość w procesie diagnostycznym i mają w tym względzie istotną przewagę nad innymi badaniami (ultrasonografia, tomografia komputerowa).
Pracownia realizuje badania diagnostyczne i zabiegi w zakresie:
- gastroskopii (panendoskopii) – badań endoskopowych przełyku, żołądka i dwunastnicy. Z pobraniem wycinków oraz kilkoma metodami oznaczenia ewentualnej infekcji Helicobacter pylori
- kolonoskopii – badania endoskopowego jelita grubego
- polipektomii – usuwania polipów w górnej i dolnej części przewodu pokarmowego w trakcie badania endoskopowego
- mukosektomii płaskich zmian w śluzówce przewodu pokarmowego
- hamowanie krwawienia z przewodu pokarmowego (ostrzykiwanie, klipsowanie)
- opaskowania żylaków przełyku
- zakładanie PEG – przezskórnej endoskopowej gastrostomii
- rektoskopii
Pracownia oferuje możliwość wykonania badań w znieczuleniu.
Wszyscy Lekarze Endoskopiści posiadają certyfikaty umiejętności wykonywania badań endoskopowych.
Dokonania
Pracownia Endoskopii Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie prowadzi także szkolenia na fantomie z zakresu umiejętności gastroskopii. Warsztaty dedykowane są młodym lekarzom. Szkolenia prowadzone są na fantomach i najnowocześniejszym procesorze endoskopowym NBI firmy Olympus oraz przy pomocy tzw. guide scope, czyli magnetycznej tarczy uwidaczniającej położenie endoskopu w jelicie, co ułatwia badanie oraz pozwala na doskonalenie techniki kolonoskopii.
Zespół pracowni
- Przemysław Ramos
Lekarz - specjalista chorób wewnętrznych
- Przemyslaw Król
Lekarz - specjalista chirurgii ogólnej
- Michał Roleder
Lekarz - specjalista chorób wewnętrznych
Lekarz - specjalista geriatrii
- Ewa Swołek- Socha
Lekarz - specjalista chorób wewnętrznych
Lekarz - specjalista geriatrii
- Grzegorz Cholewiński
Lekarz - specjalista chorób wewnętrznych
- Ewelina Duda
Pielęgniarka
Asystentka endoskopowa
- Krystyna Sądel
Pielęgniarka
Asystentka endoskopowa
- Ewa Słomian
Pielęgniarka
Asystentka endoskopowa
- Justyna Grybsz-Drzymała
Pielęgniarka