• E-rejestracja
 • Rejestracja telefoniczna
 • Rejestracja osobista

Godziny przyjęć

Poniedziałek 7.00 14.30
Wtorek 7.00 14.30
Środa 7.00 14.30
Czwartek 7.00 14.30
Piątek 7.00 14.30

Informacje dla pacjentów

Pacjent podczas wizyty w pracowni powinien posiadać ze sobą:

 • skierowanie od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub lekarza specjalisty
 • dowód osobisty

Przygotowanie do badania
W dniu badania nie należy używać kosmetyków przeciw poceniu, które mogłyby wpłynąć na obraz piersi i utrudnić diagnozę.

Przebieg badania
Mammografia przypomina zwykłe prześwietlenie. Aparat rentgenowski do badania piersi składa się z płytek, między które wkładane są piersi. Na jedną z nich należy położyć pierś, druga przyciska ją na kilka sekund w celu wykonania zdjęcia. Analogicznie odbywa się prześwietlenie boczne piersi. Badanie nie jest bolesne. Czasem odczuwalny jest dyskomfort, szczególnie gdy piersi są wrażliwe na zimno (płytki) i mocny dotyk.
Aby zmniejszyć nieprzyjemne uczucie ucisku towarzyszące badaniu, nie należy wykonywać mammografii tuż po miesiączce.

Wynik badania
Dzięki zobrazowaniu struktur sutka możliwe jest wykrycie wszelkich zmian w jego obrębie, np. zagęszczeń (cieni), zwapnień, guzków i torbieli.
Ponieważ mammografia jest bardzo dokładnym badaniem, wykrywa zmiany, które kliniczne będą widoczne dopiero za kilka lat. Celem badania jest więc przede wszystkim zapobieganie chorobie nowotworowej i innym groźnym zmianom.

Badania mammograficzne skierowane są do kobiet po 40. roku życia. Wynika to ze zmieniającej się struktury piersi. U młodych kobiet dominuje tkanka gruczołowa, wraz z wiekiem jej miejsce zajmuje tkanka tłuszczowa, którą lepiej odczytuje badanie mammograficzne niż USG.

Odbiór wyników
Wyniki badań odbierać należy osobiście lub za okazaniem specjalnego druku (można go otrzymać w rejestracji) przez osobę upoważnioną.
Wyniki można odbierać w rejestracji pracowni od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 14:00.

Ważne telefony

Sekretariat
32 349 91 31

Rejestracja
32 349 91 85
32 349 92 41

Lokalizacja

Zespół Szpitali Miejskich w Chorzowie
Strzelców Bytomskich 11
Pawilon 2, suterena


Kliknij, aby powiększyć


Kliknij, aby powiększyć

Pracownia mammografii

Mammografia wykorzystuje działanie promieni rentgenowskich w prześwietleniu gruczołu piersiowego u kobiet. Podczas badania wykonuje się szereg zdjęć, na podstawie których można stwierdzić obecność nietypowych zmian. Standardowo wykonuje się cztery zdjęcia. Głównym celem badań mammograficznych jest wykrycie we wczesnym stadium raka piersi.
Dzięki zobrazowaniu struktur sutka możliwe jest wykrycie wszelkich zmian w jego obrębie, np. zagęszczeń (cieni), zwapnień, guzków i torbieli. Ponieważ mammografia jest bardzo dokładnym badaniem, wykrywa zmiany, które kliniczne będą widoczne dopiero za kilka lat. Celem badania jest więc przede wszystkim zapobieganie chorobie nowotworowej i innym groźnym zmianom.

Badania mammograficzne skierowane są do kobiet po 40. roku życia. Wynika to ze zmieniającej się struktury piersi. U młodych kobiet dominuje tkanka gruczołowa, wraz z wiekiem jej miejsce zajmuje tkanka tłuszczowa, którą lepiej odczytuje badanie mammograficzne niż USG.

Zespół pracowni

 • Ilona Warkocz
  Specjalista radiologii i diagnostyki obrazowej
  Kierownik pracowni

Badania komercyjne

 • Koszt mammografii wraz z opisem lekarza radiodiagnosty wynosi 90 zł
 • Płatności za usługę dokonuje się w Rejestracji głównej szpitala (Izba Przyjęć)