Godziny przyjęć
Poniedziałek |
8.00 |
18.00 |
Wtorek |
8.00 |
18.00 |
Środa |
8.00 |
18.00 |
Czwartek |
8.00 |
18.00 |
Piątek |
8.00 |
18.00 |
Informacje dla pacjentów
Postępowanie pacjenta przed badaniem PET-CT:
- 24 godziny przed badaniem nie należy spożywać produktów zawierających cukry (soki, słodycze, desery), a także alkoholu, kawy oraz nie należy palić papierosów
- 24 godziny przed badaniem zabroniony jest intensywny wysiłek fizyczny (bieganie, jazda na rowerze, gimnastyka)
- 6 godzin przed badaniem należy NIE SPOŻYWAĆ żadnych posiłków, nie ssać cukierków, a także gumy do żucia; zaleca się natomiast picie wody mineralnej niegazowanej i bezsmakowej
W dniu badania pacjent zgłasza się do rejestracji pracowni PET/CT na określoną godzinę z:
- dokumentem tożsamości
- oryginałem skierowania na badanie ( jeżeli nie było wcześniej dostarczone)
- kserokopiami wcześniejszych wyników badań ( wypisy ze szpitala, karty informacyjne dot. leczenia, badania TK, MRI, USG, płyty CD)
- 1,5 l niegazowanej wody mineralnej
Pacjent w dniu badania powinien:
- przyjąć leki które przyjmuje na stale,
- ubrać się w wygodną odzież,
- pacjentom nie powinny towarzyszyć dzieci i kobiety w ciąży
Cała procedura przyjęcia oraz badania pacjenta może trwać od 2 do 4 godzin.
Uwaga! Pacjenci z cukrzycą
- personel pracowni kontaktuje się z pacjentem w celu omówienia przygotowania do badania
- należy poinformować personel o poziomach cukru
- należy przyjąć leki, które przyjmuję się na stałe poza lekami przeciwcukrzycowymi
- 4 godzin przed badaniem nic nie jeść oraz nie przyjmować insuliny
Bardzo ważne jest, aby poziomy glikemi były wyrównane, ponieważ zbyt wysoki poziom może powodować artefakty obrazu, a nawet uniemożliwić wykonanie badania.
Przebieg badania
Pacjent po zgłoszeniu się do Pracowni o umówionej wcześniej godzinie, zostaje zarejestrowany, pielęgniarka wykonuje pomiary poziomu cukru we krwi, wagi i wzrostu, następnie pacjent jest proszony na rozmowę z lekarzem medycyny nuklearnej. Lekarz przeprowadza krótki wywiad. Istotne informacje dotyczą przebytych operacji, leczenia onkologicznego ( chemioterapia, radioterapia), dolegliwości bólowych, urazów i stanów zapalnych, klaustrofobii. Lekarz informuje także pacjenta o przebiegu badania i postępowaniu po badaniu.
W kolejnym etapie pielęgniarka podaje pacjentowi dożylnie odpowiedni radiofarmaceutyku (znacznik). Przez następne około 60min pacjent odpoczywa w pozycji leżącej w zaciemnionym pomieszczeniu.
W tym czasie należy pić niegazowaną, bezsmakową wodę mineralną, można korzystać z toalety. Bezpośrednio przed badaniem na prośbę technika elektroradiologii należy zdjąć wszystkie metalowe przedmioty (biżuterię, protezę wyciąganą, biustonosz, szelki) oraz skórzane (pasek ze spodni) oraz opróżnić pęcherz moczowy.
Badanie odbywa sie w pozycji leżącej, najczęściej na plecach z rękami uniesionymi nad głową, na specjalnie przystosowanej podpórce. Należy ułożyć się w miarę wygodnie, a wszelkie uwagi zgłaszać technikowi przed rozpoczęciem badania.
W czasie badania nie wolno się poruszać, ponieważ ruch może spowodować artefakty, które uniemożliwią prawidłową interpretację obrazów, NALEŻY swobodnie oddychać i przełykać ślinę.
W przypadku konieczności przekazania jakiejkolwiek informacji w trakcie badania można mówić, ponieważ w aparacie umieszczony jest głośnik i mikrofon, dzięki temu pacjent pozostaje w ciągłym kontakcie z technikiem wykonującym badanie
W zależności od zakresu obrazowania badane trwa od 20 – 40 minut.
Postępowanie po badaniu
- w ciągu pierwszej doby po podaniu należy:
- ograniczyć kontakt z małymi dziećmi i kobietami w ciąży
- pić dużo płynów w celu szybkiego wydalenia radiofarmaceutyku z organizmu
- przestrzegać zasad higieny osobistej i otoczenia, zwłaszcza korzystając z toalety
Rejestracja
Korzystając z wieloletniego doświadczenia oraz mając na uwadze dobro pacjenta proponujemy Państwu wybór sposobu rejestracji:
- Zgłosić się ze skierowaniem i kartą NFZ (woj. śląskie) bezpośrednio do rejestracji Pracowni Diagnostyki Obrazowej od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 – 18:00 (osobiście lub przez osobę trzecią).
- Przesłać skierowanie wraz z numerem telefonu kontaktowego drogą mailową na adres: pet.dz@zsm.com.pl
- Przesłać skierowanie wraz z numerem telefonu kontaktowego faxem na numer 32 347 12 01 lub do Sekretariatu Szpitala 32 241 55 29 z adnotacją „Do Pracowni Diagnostyki Izotopowej”.
Uwaga!
Każde skierowanie jest indywidualnie rozpatrywane i kwalifikowane przez specjalistę medycyny nuklearnej, który na podstawie wiedzy, doświadczenia i wskazań medycznych proponuje termin badania.
Po kwalifikacji skierowania przez specjalistę medycyny nuklearnej, sekretarka medyczna telefonicznie przekazuje termin, godzinę oraz sposób przygotowania do badania.
Rejestracja Pracowni Diagnostyki Izotopowej znajduje się w budynku 1 na poziomie -1, wejścia D i C. Dojście do pracowni bramą główną szpitala od strony ul. Sienkiewicza.
Ważne telefony
Pracownia PET/CT
32 347 12 00
697 704 067
e-mail: pet.dz@zsm.com.pl
Lokalizacja
Zespół Szpitali Miejskich w Chorzowie
Władysława Truchana 7
Budynek 1, wejście D
Kliknij aby powiększyć