• E-rejestracja
 • Rejestracja telefoniczna
 • Rejestracja osobista

Godziny przyjęć

Poniedziałek 8.00 18.00
Wtorek 8.00 18.00
Środa 8.00 18.00
Czwartek 8.00 18.00
Piątek 8.00 18.00
Sobota 8.00 18.00
Niedziela 8.00 18.00

Informacje dla pacjentów

Do badania RM (rezonansu magnetycznego) z kontrastem pacjent powinien zgłosić się:

 • ze skierowaniem, dowodem osobistym i kartą NFZ (woj. śląskie)
 • z oznaczonym poziomem kreatyniny
 • 3 godziny przed badaniem nie jeść
 • 3 godziny przed badaniem nie pić
 • dostarczyć kserokopie dokumentacji medycznej (badania TK/MR/USG/RTG, wypisy) oraz płyty lub klisze z wcześniejszych badań


Do badania RM bez podania środka kontrastującego pacjent powinien zgłosić się
:

 • ze skierowaniem, dowodem osobistym i kartą NFZ (woj. śląskie)
 • dostarczyć kserokopie dokumentacji medycznej (badania TK/MR/USG/RTG, wypisy) oraz płyty lub klisze z wcześniejszych badań


Przeciwskazaniem do wykonania badania RM jest:

 • wszczepiony rozrusznik serca
 • kardiowerter
 • metalowe płyty/śruby/opiłki w ciele
 • implant ślimakowy


Pacjent posiadający by-passy, stenty, endoprotezy, zespolenia po operacjach musi posiadać zaświadczenie o braku przeciwskazań do wykonania badania MR. W celu usprawnienia przebiegu badań MR proponujemy pobranie ankiety przed badaniem MR i zgłoszenie się w dniu badania do pracowni z wypełnioną ankietą.


Badanie

Bezpośrednio przed badaniem prosimy o zgłoszenie się do punktu rejestracji znajdującego się w budynku D na parterze, w celu wypełnienia ankiety dotyczącej badania oraz potwierdzenia przybycia. Pracownik rejestracji pokieruje Państwa do odpowiedniego gabinetu.


Odbiór wyników

W celu odbioru wyniku badania Rezonansu Magnetycznego prosimy o zgłoszenie się do punktu wydawania wyników znajdującego się w budynku D na parterze  z dokumentem potwierdzającym tożsamość lub w przypadku odbioru wyniku przez osobę trzecią z pisemnym upoważnieniem

Rejestracja

 • Do badania w Pracowni można zarejestrować się telefonicznie od poniedziałku do piątku  w godzinach 09:00-17:00
   tel. 32 349 01 94
 • Można też przesłać skierowanie wraz z numerem telefonu kontaktowego na adres: opisytk.dz@zsm.com.pl

Lokalizacja

Zespół Szpitali Miejskich w Chorzowie
Władysława Truchana 7
Budynek 1, wejście D


Kliknij, aby powiększyć

Zakres działania

W Pracowni rezonansu magnetycznego wykonywane są badania zarówno u noworodków, dzieci jak i dorosłych za pomocą nowoczesnego urządzenia, podarowanego nam przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Opieki, Siemens Magnetom Sola 1,5T. Opracowywanie badań odbywa się na wysokospecjalistycznych lekarskich stacjach opisowych o bogatym oprogramowaniu.

Diagnozujemy szeroką gamę schorzeń ośrodkowego układu nerwowego: mózgowia i rdzenia kręgowego, przysadki mózgowej, szyi, klatki piersiowej, jamy brzusznej, miednicy mniejszej oraz układu kostno-stawowo-mięśniowego. Wykonujemy badania wszystkich obszarów ciała, badania dróg żółciowych cholangio-MR oraz naczyń szyjnych i wewnątrzczaszkowych-angio-MR.
Jeśli jest wskazanie kliniczne, wykorzystujemy funkcje spektroskopii, perfuzji czy dyfuzji MR.

Pracownia wyposażona jest w automatyczną strzykawkę do podawania środka kontrastującego, co ma znaczenie - zwłaszcza w przypadku wykonywania dynamicznych badań MR. Istnieje możliwość wykonania badania w znieczuleniu ogólnym – posiadamy aparat do znieczulenia wraz z respiratorem przystosowany do bezpiecznej pracy w polu magnetycznym. Umożliwia to wykonywanie badań u pacjentów bez logicznego kontaktu, z nieprawidłowym oddechem, drżeniem mimowolnym oraz w najmłodszej grupie wiekowej dzieci które nie są w stanie zachować tej samej pozycji w czasie badania rezonansu magnetycznego. W pracowni badamy zarówno pacjentów szpitalnych jak i ambulatoryjnych.

Badania wykonywane są przez wysokiej klasy techników elektroradiologii pod nadzorem kadry specjalistów radiologii i diagnostyki obrazowej Pracowni Diagnostyki Obrazowej i Izotopowej.

W przypadku badań z dożylnym podaniem środka cieniującego każdy pacjent pozostaje pod fachową i troskliwą opieką pielęgniarską.
Badanie rezonansu magnetycznego jest bezbolesne i przebiega w miłej i spokojnej atmosferze.

Aby umilić pacjentom czas badania, proponujemy, aby w jego trakcie założyć słuchawki i posłuchać ulubionej stacji radiowej.

Galeria