• E-rejestracja
 • Rejestracja telefoniczna
 • Rejestracja osobista

Godziny przyjęć

Poniedziałek 8.00 14.00
Wtorek 8.00 14.00
Środa 8.00 14.00
Czwartek 8.00 14.00
Piątek 8.00 14.00

Informacje dla pacjentów

Przygotowanie do badania

Na badanie należy się zgłosić z umytymi włosami (nie pokrytymi żadnymi środkami do stylizacji, np. lakierem, żelem, itd.). Ponadto, aby nie dopuścić do spadku poziomu cukru we krwi, przed badaniem wskazane jest zjeść lekki posiłek.

Ważne!
W ciągu doby poprzedzającej badanie nie należy zażywać leków pobudzających lub hamujących (np. uspokajających, na sen) ośrodkowy układ nerwowy. Niewskazane jest także picie napojów alkoholowych lub zawierających kofeinę (kawy, mocnej herbaty, napojów typu cola czy napojów energetycznych).

Przebieg badania

Na głowę pacjenta zostaje nałożona specjalna siateczka, w oka której zostają wprowadzone 24 elektrody (dla lepszego przewodnictwa elektrycznego powierzchnię elektrod pokrywa się specjalnym żelem lub pastą przewodzącą). Ich zadaniem jest rejestracja prądów czynnościowych wytwarzanych przez komórki nerwowe (neurony) mózgu i przekazanie tych sygnałów do elektroencefalografu, który przetwarza je na serię linii falistych. To z nich tworzy się obraz fal mózgowych.

Pierwszym etapem badania jest uzyskanie zapisu spoczynkowego. W tym celu pacjent znajduje się w pozycji leżącej lub siedzącej, bez ruchu i ma zamknięte oczy. Następnie stosuje się różne metody stymulujące - pacjent otwiera oczy i wykonuje 30-40 głębokich oddechów na minutę (tzw. hiperwentylacja). Stosuje się też fotostymulację, czyli działanie błysków świetlnych o różnej częstotliwości (wówczas pacjent ma oczy zamknięte), rzadziej sen fizjologiczny i podawanie środków farmakologicznych.

Wynik badania

Wynik EEG otrzymuje się bezpośrednio po zakończeniu badania w formie opisu z dołączonym wykresem (obrazem fal mózgowych). Na zapis EEG składają się tzw. fale i rytmy o różnych częstotliwościach i amplitudzie. Wyróżnia się fale i rytmy alfa, beta, theta, delta, fale ostre i różne złożone elementy, jak zespoły iglicowe.

Prawidłowe EEG człowieka w spoczynku i przy zamkniętych oczach składa się z rytmu alfa (głównie w okolicach potylicznych i ciemieniowych mózgu) oraz rytmu beta (przednie okolice mózgu). Ponadto u 15-20% ludzi zdrowych występują w zapisie fale theta, a także spłaszczenie zapisu (mała ilość rytmu alfa i jego niska amplituda).
Zniekształcenia rytmu, jego zniknięcie, znaczna asymetria zapisu lub pojawianie się fal patologicznych (theta, delta, iglice i inne elementy złożone) oznaczają, że wynik badania jest nieprawidłowy.

Ważne telefony

Do Pracowni można się zarejestrować osobiście w sekretariacie oddziału Neurologii z Pododdziałem Udarowym (Pawilon X, I piętro)   lub telefonicznie
tel. 32 349 91 88

Pracownia - Pawilon X, parter,   pok. nr 16

Lokalizacja

Zespół Szpitali Miejskich w Chorzowie
ul. Strzelców Bytomskich 11
Pawilon 10, parter pok. 16


Kliknij, aby powiększyć


Kliknij, aby powiększyć

Pracownia EEG

Elektroencefalografia (elektroencefalogram, EEG) to badanie, którego celem jest ocena bioelektrycznej czynności mózgu - stanu czynnościowego ośrodkowego układu nerwowego. Badanie to jest niezwykle pomocne w diagnostyce wielu chorób układu nerwowego, zwłaszcza padaczki (ale także w diagnozie zaburzeń snu, w śpiączce oraz po urazach czaszkowo-mózgowych).
Dzięki EEG można określić także rodzaj śpiączki, ocenić stan zdrowia chorych z guzami mózgu.
Elektroencefalografia jest badaniem elektrofizjologicznym (w badaniu wykorzystuje się aktywność elektryczną komórek mózgowych).

Wskazaniem do wykonania badań EEG są objawy nieprawidłowej czynności mózgu (np. napady drgawkowe), stan po urazie głowy i po zabiegach neurochirurgicznych.

Zespół pracowni

 • Agata Fenger
  Lekarz - specjalista neurologii
  Lekarz - specjalista kardiologii
 • Justyna Tabaka-Pradela
  Lekarz - specjalista neurologii

 • Ewa Nancka
  Pielęgniarka

Galeria