• E-rejestracja
  • Rejestracja telefoniczna
  • Rejestracja osobista

Godziny przyjęć

Poniedziałek 8.00 14.00
Wtorek 8.00 14.00
Środa 8.00 14.00
Czwartek 8.00 14.00
Piątek 8.00 14.00

Informacje dla pacjentów

Przygotowanie do badania

Do badania EKG nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Należy jednak uprzedzić lekarza o wszelkich przyjmowanych lekach. Wysiłek fizyczny (np. wejście po schodach) przed badaniem może przyspieszyć pracę serca, a przez to zaburzyć obraz. Z tego powodu kilka minut przed planowanym EKG lepiej nie wykonywać żadnego wysiłku, odpocząć i starać się zrelaksować. Dzięki temu zapis EKG będzie miarodajny.

Przebieg badania

Badanie trwa krótko, około 5 minut, a przy tym jest proste i bezbolesne. Pacjent znajduje się w wyciszonym pomieszczeniu i leży na kozetce. Zanim rozpocznie się badanie, należy zdjąć biżuterię oraz zegarek. Następnie pacjent jest proszony o odsłonięcie klatki piersiowej, kostek i nadgarstków. Miejsca, do których przypina się elektrody są wcześniej oczyszczane roztworem na bazie alkoholu, a później smaruje się je specjalnym żelem. Elektrody mocuje się do rąk i nóg, a 6 kolejnych przyczepia się do klatki piersiowej. W tym celu używa się przyssawek lub plastrów. W trakcie badania należy leżeć nieruchomo i nic nie mówić, aby nie zakłócić odczytu. Czasem pielęgniarka prosi o wstrzymanie oddechu na kilka sekund. Badanie EKG spoczynkowe trwa kilka minut, a po jego zakończeniu elektrody są odczepiane, a pacjent może oczyścić skórę z żelu. Z wynikiem badania należy się zgłosić do kardiologa, który na jego podstawie może ocenić, czy występują jakiekolwiek nieprawidłowości w pracy serca.

Wskazania do badań EKG

Najczęściej na EKG są kierowane osoby z objawami, które mogą świadczyć o schorzeniach układu krążenia. Ból w klatce piersiowej, duszności, kołatanie serca, utrata przytomności, zawroty głowy, bardzo złe samopoczucie to symptomy, z którymi należy udać się do lekarza rodzinnego. Zadecyduje on o konieczności wykonania EKG.
Dla osób po 45. roku życia EKG powinno być badaniem ogólnym przy rutynowej wizycie, a także w czasie badań okresowych potrzebnych do pracy. Na badanie są kierowane też osoby przed operacjami oraz w innych przypadkach, gdy lekarz uzna to za stosowne. Osoby, które nie skończyły 45 lat i nie mają żadnych dolegliwości, które mogłyby być związane z chorobami serca, nie muszą regularnie wykonywać EKG.

Wynik badania

Zapis EKG jest niezwykle przydatnym narzędziem dla określenia tego, czy serce pracuje miarowo, ma prawidłowy rozmiar, a komory są odpowiednio położone. Na jego podstawie można więc stwierdzić, czy występują zaburzenia przepływu impulsów elektrycznych, które są skutkiem chorób serca lub innych schorzeń (np. nadczynności tarczycy). EKG serca jest niezwykle ważne przy rozpoznaniu aktualnie trwającego zawału serca. W zapisie widać również ślady po przebytych zawałach oraz skutki chorób układu krążenia, takich jak nadciśnienie tętnicze. Interpretacja EKG pozwala określić, czy pacjent ma objawy zapalenia mięśnia sercowego lub osierdzia. Na podstawie krzywej EKG można też zaobserwować zaburzenia w poziomie elektrolitów.
Prawidłowy wynik EKG może występować również u osób, które mają niektóre choroby serca. W takich przypadkach pacjent dostaje skierowanie na dalsze badania, np. angiografię, echo serca. Część pacjentów musi wykonać również test wysiłkowy, czyli EKG serca w czasie zwiększającego się wysiłku fizycznego. Test jest wykonywany na bieżni lub rowerze stacjonarnym.

Kardiolog może też zalecić monitorowanie pracy serca przez całą dobę. Takie badanie to Holter EKG. Małe urządzenie mocuje się do ciała lub ubrania pacjenta. Holter EKG zbiera informacje o pracy serca przez 24 godziny, a zapis jest następnie poddawany szczegółowej analizie i wykorzystywany przy diagnostyce chorób kardiologicznych.

Ważne telefony

Do pracowni można się zarejestrować telefonicznie w godzinach otwarcia
32 349 91 75
32 349 92 85

Lokalizacja

Zespół Szpitali Miejskich w Chorzowie
ul. Strzelców Bytomskich 11
Pawilon 2, suterena


Kliknij, aby powiększyć


Kliknij, aby powiększyć


Pracownia EKG

Elektrokardiografia (EKG) jest nieinwazyjną metodą badania kardiologicznego. Podczas badania rejestruje się elektryczną czynność mięśnia sercowego. Za pomocą aparatu EKG utrwala się impulsy elektryczne powstające w sercu, które świadczą o jego pracy. Impulsy są odbierane przez elektrody, zamocowane na skórze klatki piersiowej. Sygnały te są przetwarzane przez urządzenie (elektrokardiograf) i zapisywane na papierze lub ekranie monitora. W ten sposób powstaje tzw. krzywa EKG. Badanie EKG pozwala określić rytm i częstość pracy serca, wielkość komór sercowych oraz wykryć ewentualne zniszczenia serca, pogrubienia jego ścian czy nieprawidłowości w ukrwieniu serca.

Pracownia realizuje badania elektrokardiograficzne w następującym zakresie:

  • EKG spoczynkowe
  • EKG wysiłkowe (próba wysiłkowa)
  • Holter EKG / Holter RR

Zespół pracowni

  • Henryk Potyrcha
    Specjalista chorób wewnętrznych
    Kierownik Pracowni

  • Agata Fenger
    Lekarz - specjalista neurologii
    Lekarz - specjalista kardiologii
  • Barbara Skolik
    Pielęgniarka koordynująca