• E-rejestracja
  • Rejestracja telefoniczna
  • Rejestracja osobista

50 kolejnych łóżek covidowych w chorzowskim szpitalu

Oddział dla pacjentów chorych na COVID w Zespole Szpitali Miejskich w Chorzowie od 10 grudnia jest powiększony o 50 łóżek. Chorzowski szpital robi wszystko, aby utrzymać ciągłość pracy wszystkich oddziałów.

Decyzją Wojewody Śląskiego Zespół Szpitali Miejskich w Chorzowie, przy ulicy Strzelców Bytomskich, ma teraz oddział dla 75 pacjentów z koronawirusem. Do 25 miejsc, które funkcjonowały już w szpitalu dla dorosłych, teraz doszło kolejnych 50. To łóżka, które wydzielono z oddziału wewnętrznego i chirurgii. Szpital posiada też dwa stanowiska do intensywnej terapii.

Wykonujemy polecenia Pana Wojewody co do oddziału covidowego, ale staramy się też żeby zarówno chirurgia, jak i oddział wewnętrzny utrzymywał ciągłość przyjmowania pacjentów „niecovidowych”. Nie chcielibyśmy dopuścić do sytuacji zamknięcia jakiegokolwiek oddziału - tłumaczy dr Beata Reszka, dyrektor ds. Lecznictwa w ZSM przy ul. Strzelców Bytomskich.

Chorzowski szpital dysponuje jeszcze oddziałem covidowym dla dzieci. Ten zlokalizowany jest w części pediatrycznej szpitala przy ulicy Truchana. Oddział ma 15 miejsc i przez większość czasu wszystkie są zajęte.

Wiek i stan pacjentów jest naprawdę różny. Mamy zarówno pacjentów najmłodszych, takich do 2 roku życia, jak i nastolatków. Wraz z COVID pacjenci mają również inne dolegliwości pediatryczne, ale nie tylko. Również o podłożu nefrologicznym, neurologicznym czy chirurgicznym. Najmłodsi pacjenci niejednokrotnie potrzebują tlenu - zaznacza dr Karmen Czernią-Pokrywka, dyrektor ds. Lecznictwa dzieci w ZSM przy ul. Truchana

Wciąż warto przemyśleć zaszczepienie się przeciwko COVID-19 lub przyjęcie dawki przypominającej, która zwiększa ochronę przed zachorowaniem. Chorzowski szpital prowadzi punkt szczepień w każdy wtorek i czwartek w godzinach od 14:00 do 16:00 w pawilonie nr 5. Od 2 listopada przypominającą szczepionkę mogą otrzymać osoby powyżej 18 roku życia po upływie minimum 6 miesięcy od zakończenia pełnego cyklu szczepień.

Druga  dawka szczepionki podawana w ZSM to Comirnaty (Pfizer). Zgodnie z komunikatem MZ dopuszczoną szczepionką do podania w trzeciej dawce jest także szczepionka Spikevax (Moderna).

- Ostatnio znowu notujemy większe zainteresowanie szczepieniami w naszym punkcie. To bardzo cieszy. 3/4 osób przychodzących do nas to osoby zainteresowane dawką przypominającą. Wciąż jednak pojawiają się osoby, które dostrzegając powagę zagrożenia decydują się zaszczepić pierwszą dawką - wskazuje dr Reszka.