Tlenek węgla nazywany również czadem to bezbarwny i bezwonny silnie trujący gaz. Tlenek węgla jest lżejszy od powietrza jednak jako produkt spalania paliw /drewno, gaz/ powstaje w mieszaninie z ciężkim dwutlenkiem węgla, co sprawia, że spaliny mają gęstość większą od powietrza i mogą gromadzić się w dolnych partiach pomieszczeń. Do organizmu dostaje się poprzez układ oddechowy, a następnie jest wchłaniany do krwi. Czad dużo łatwiej wiąże się z hemoglobiną od tlenu /250-300 razy lepiej/, w związku z czym uniemożliwia prawidłowe rozprowadzanie tlenu i prowadzi do niedotlenienia narządów i często do śmierci. Tlenek węgla to produkt niepełnego spalania spowodowanego np. poprzez zbyt małą ilość tlenu, który może pojawić się w naszym mieszkaniu m.in poprzez:
nieszczelny przewód kominowy
brak odpływu spalin z garażu
słabą lub całkowity brak wentylacji w mieszkaniu, w którym następuję proces spalania (kominek, podgrzewacz wody, piec)
Objawy zatrucia tlenkiem węgla
ból głowy
ogólne zmęczenie
duszności
trudności z oddychaniem, oddech przyspieszony, nieregularny
Osłabienie i znużenie, a także zaburzenia orientacji i zdolności oceny zagrożenia powodują, że osoba zatruta czadem pozostaje całkowicie bierna i nieświadoma zagrożenia (nie ucieka z miejsca nagromadzenia trucizny, nie przewietrza pomieszczeń), następnie traci przytomność i, jeżeli nie zostanie jej udzielona w miarę szybko pomoc – umiera.
Jak ratować osobę zatrutą tlenkiem węgla
Aby pomoc udzielana osobie zatrutej tlenkiem węgla była skuteczna należy przede wszystkim:
natychmiast otworzyć okna i drzwi, by z pomieszczenia usunąć truciznę i wpuścić świeże powietrze
jak najszybciej wynieś osobę zatrutą na świeże powietrze
rozluźnić jej ubranie – rozpiąć pasek, guziki, ale nie rozbierać jej, gdyż nie można doprowadzić do jej przemarznięcia
jeśli po wyniesieniu na świeże powietrze zaczadzona osoba nie oddycha, należy niezwłocznie przystąpić do wykonania sztucznego oddychania i masażu serca
Zawsze należy wezwać służby ratownicze: Pogotowie ratunkowe 999, Straż Pożarną 998 lub zadzwonić na numer 112. Z pomieszczeń, do których dostał się tlenek węgla, nie należy korzystać aż do momentu ustalenia przyczyny oraz jej usunięcia.
źródło: Telpol INFO; opublikowany 30 listopada 2018