• E-rejestracja
  • Rejestracja telefoniczna
  • Rejestracja osobista

20 milionów złotych na walkę z koronawirusem

W niedzielę 22 marca Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy założyła zamówienie na 50 tysięcy Indywidualnych Pakietów Ochrony Biologicznej (IPOB). Zestawy te zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa lekarzy i personelu medycznego ratującego życie i zdrowie osób zarażonych koronawirusem. Fundacja przeznaczyła na ten zakup około 16 mln złotych. Zarząd Fundacji zdecydował się pokryć koszt zakupu częściowo ze środków zebranych w roku 2019 w ramach 1% podatku, a częściowo - ze zbiórki 28. Finału WOŚP. Całość zaangażowania Fundacji w walkę z koronawirusem wynosi więc na ten moment blisko 20 mln złotych.

- Kiedy tylko polski system opieki zdrowotnej rozpoczął przygotowania do walki z koronawirusem, uruchomiliśmy wszystkie nasze kontakty i relacje ze światowymi producentami sprzętu i wyposażenia medycznego, by pomóc szpitalom w zaspokajaniu najbardziej palących potrzeb. Nie jest to łatwe w warunkach ogromnego popytu praktycznie na całym świecie, ale jako Fundacja przeznaczająca rocznie kilkadziesiąt milionów euro na zakup sprzętu dla szpitali, mamy bardzo silną pozycję negocjacyjną. Dzięki temu udało nam się w pierwszej kolejności pozyskać 150 łóżek na stanowiska OIOM, a teraz zaawansowany sprzęt laboratoryjny oraz najbardziej rozchwytywane zestawy ochrony osobistej. Na pewno nie jest to nasze ostatnie słowo, ponieważ uruchamiamy także specjalny fundusz interwencyjny i planujemy kolejne zakupy – mówi Lidia Niedźwiedzka-Owsiak, członek zarządu i dyrektor ds. medycznych WOŚP.

W skład każdego zestawu IPOB wchodzi kompletny kombinezon ochronny Tyvek Classic z dodatkowymi butami, panoramiczne gogle ochronne umożliwiające jednoczesne noszenie szkieł korekcyjnych, 2 pary rękawiczek nitrylowych Supreno, maska o właściwościach ochronnych w klasie P3 z filtrem mechanicznym i zaworem oddechowym, posiadająca certyfikat wyrobu medycznego oraz worek na odpady medyczne. Konfiguracja zestawu pozwala na pełne zabezpieczenie jednej osoby na czas wykonywania swoich obowiązków w kontakcie z potencjalnie chorobotwórczymi mikroorganizmami. Najważniejszym elementem całego zestawu jest unikalna półmaska ochronna 3P. Dostawa zamówionego wyposażenia powinna nastąpić maksymalnie w ciągu kilkunastu dni.

Fundacja WOŚP natychmiast rozpocznie dystrybucję pakietów do kilkudziesięciu ustalonych wspólnie z Ministerstwem Zdrowia placówek medycznych będących na pierwszej linii walki z koronawirusem. Dodatkowym urządzeniem, którego zakupu w przyspieszonym trybie dokonuje Fundacja, jest specjalistyczny analizator laboratoryjny, pozwalający wykonywać testy na koronawirusa. Urządzenie zostanie przekazane do Centralnego Laboratorium Badań Genetycznych w Onkologii Dziecięcej ONCOLAB im. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Łodzi. Laboratorium to zostało właśnie włączone do sieci laboratoriów wykonywujących testy na koronawirusa. Zakupiony sprzęt zwiększy wydajność placówki i pozwoli na analizowanie większej ilości próbek.



WOŚP poinformowała także o stworzeniu funduszu interwencyjnego skierowanego do partnerów biznesowych Fundacji oraz przedsiębiorstw chcących zaangażować się w walkę z koronawirusem. Fundusz ma na celu finansowanie kolejnych zakupów sprzętu oraz wyposażenia medycznego dla placówek medycznych walczących z epidemią. Fundacja nie planuje jednak uruchomienia zbiórki społecznej – na tę chwilę fundusz oparty ma być wyłącznie na darowiznach firm. Fundacja wcześniej zdecydowała o zakupie dla wsparcia walki z koronawirusem 150 specjalistycznych łóżek szpitalnych na stanowiska intensywnej opieki medycznej o wartości blisko 4 mln złotych. Fundacja otrzymała już z Ministerstwa Zdrowia propozycję placówek, do których trafić mają zakupione łóżka. Mają być one dostarczone do końca kwietnia. W sumie całość zaangażowania Fundacji w walkę z epidemią koronawirusa wynosi na ten moment blisko 20 milionów złotych.

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to ciesząca się największym zaufaniem społecznym organizacja pozarządowa w Polsce. Założona została w 1993 roku i od tego czasu co roku, w drugą niedzielę stycznia, organizuje zbiórkę pieniędzy, która nazywa się Finałem WOŚP. Za zebrane środki Fundacja WOŚP kupuje i przekazuje w darze szpitalom dziecięcym w Polsce najnowocześniejszy sprzęt medyczny. Dziś sprzęt zakupiony przez WOŚP jest podstawą nowoczesnego wyposażenia wszystkich szpitali, w których leczy się dzieci w Polsce. Do tej pory Orkiestra zebrała na wsparcie polskiej medycyny sumę ponad 1,2 mld PLN.

Fundacja WOŚP
Krzysztof Dobies
Rzecznik Prasowy Fundacji

Prawie 4 miliony złotych od WOŚP na walkę z koronawirusem

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy podejmuje kolejne działania w związku z zagrożeniem koronawirusem. Fundacja złożyła zamówienia na zakup łóżek do intensywnej terapii, które z końcem kwietnia trafią do wytypowanych wspólnie z Ministerstwem Zdrowia placówek, głównie do 19 szpitali jednoimiennych, powołanych do walki z koronawirusem.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od kilku dni pozostaje w kontakcie z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim, konsultując ewentualną pomoc w doposażeniu szpitali. Wczoraj Fundacja złożyła zamówienie na dostarczenie sprzętu, który na OIOM-ach może się pojawić jeszcze w kwietniu. Nie będą to jednak respiratory, o zakup których pytania pojawiają się nieprzerwanie od momentu stwierdzenia pierwszych przypadków zakażenia COVID-19 w Polsce.

- Respiratory są istotnie niezbędne do leczenia osób zarażonych koronawirusem, ale te urządzenia nie są tak po prostu dostępne, nie stoją na półkach. Wcześniej, gdy w ramach zakupów z Finału zamawialiśmy po kilkadziesiąt respiratorów, musieliśmy na nie czekać przez kilka miesięcy, dziś, gdy cały świat składa zamówienia, tych urządzeń zwyczajnie nie ma. Wczoraj, u dwóch firm, złożyliśmy zamówienia na dostarczenie w sumie 150 łóżek do intensywnej terapii. Trafią do nas do końca kwietnia. To zakupy za blisko 4 miliony złotych. Będziemy ustalali z Ministerstwem Zdrowia, gdzie te łóżka mają trafić, głównie będą to nowe szpitale, wytypowane do walki z koronawirusem - mówi Jurek Owsiak, prezes Zarządu Fundacji WOŚP

Wsparcie w postaci bardzo konkretnego sprzętu medycznego to jednak nie jedyna forma działalności Fundacji WOŚP w obliczu walki z koronawirusem.

Od kilku dni prowadzona jest specjalna akcja „Pomagamy”, której ideą jest koordynacja działań pomocowych pomiędzy osobami potrzebującymi wsparcia w codziennych czynnościach, jak np. zakupy czy spacer z psem, a tymi, którzy tej pomocy mogą udzielić. Od poniedziałku do pomocy w ramach akcji zgłosiło się już blisko 700 osób (głównie wolontariuszy Pokojowego Patrolu i członków sztabów działających w ramach Finału WOŚP), udało się pomóc ponad 100 osobom.

Kolejną formą aktywności Fundacji jest „Domowa Orkiestra”, czyli cykl specjalnych programów Jurka Owsiaka i Kręcioła.TV, które mają zapewnić rozrywkę osobom przebywającym w domach. Każdego dnia widzowie obejrzeć mogą nowy, blisko dwugodzinny, odcinek, wypełniony wyjątkowymi momentami z Pol’and’Rock Festival – fragmentami koncertów i spotkań z gośćmi Akademii Sztuk Przepięknych. Są również reportaże dotyczące całorocznej działalności Orkiestry i konkursy z nagrodami.

WOŚP przygotowuje także specjalny cykl artykułów dla rodziców, w którym radzi jak, w produktywny sposób, spędzać czas z dziećmi w domu. Wśród podpowiedzi są m.in. wspólna nauka pierwszej pomocy, oglądanie koncertów i spotkań z ASP na Pol’and’Rock Festival czy rodzinne granie w planszówki (choćby w orkiestrową grę o pierwszej pomocy).

Ponadto, Fundacja, pracując w znacznej mierze zdalnie, prowadzi swoje standardowe działania związane m.in. z realizacją celu 28. Finału WOŚP, czyli zakupem sprzętu dla dziecięcej medycyny zabiegowej, czy przygotowaniami do 26. edycji Pol’and’Rock Festival, który zaplanowany jest na przełom lipca i sierpnia.

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to ciesząca się największym zaufaniem społecznym organizacja pozarządowa w Polsce. Założona została w 1993 roku i od tego czasu co roku, w drugą niedzielę stycznia, organizuje zbiórkę pieniędzy, która nazywa się Finałem WOŚP. Za zebrane środki Fundacja WOŚP kupuje i przekazuje w darze szpitalom dziecięcym w Polsce najnowocześniejszy sprzęt medyczny. Dziś sprzęt zakupiony przez WOŚP jest podstawą nowoczesnego wyposażenia wszystkich szpitali, w których leczy się dzieci w Polsce. Do tej pory Orkiestra zebrała na wsparcie polskiej medycyny sumę ponad 1,2 mld PLN.

Fundacja WOŚP
Krzysztof Dobies
Rzecznik Prasowy Fundacji