• E-rejestracja
  • Rejestracja telefoniczna
  • Rejestracja osobista

Szpital przejmie porodówkę!

Prywatny podmiot medyczny odpowiedzialny za położnictwo w Chorzowie nie podpisał nowego kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Przedsiębiorca, który dotychczas prowadził oddział, nie tylko zdecydował o zaprzestaniu tej działalności w Chorzowie, ale również, poprzez niezłożenie odpowiednich dokumentów, uniemożliwił przedłużenie kontraktu z NFZ i płynną zmianę podmiotu prowadzącego
.
To oznacza, że od 1 lutego oddział nie będzie mógł przyjmować pacjentek.

- Nie takie były ustalenia i zapewnienia ze strony prywatnego menedżera tego oddziału. Nasz szpital został niejako postawiony pod ścianą. Musimy działać w trybie nadzwyczajnym, tzn. własnymi siłami stawiać ten oddział praktycznie od zera – przyznaje dr Jerzy Szafranowicz dyrektor Zespołu Szpitali Miejskich.
- Trzeba kupić całe wyposażenie i na to musimy znaleźć pieniądze – dodaje dyrektor szpitala. Obecnie tworzony jest harmonogram działań, które mają zapewnić szybkie wznowienie działalności oddziału położniczo-ginekologicznego w Chorzowie.
ZSM musi m.in. dostosować i wyposażyć sale oraz zdobyć nowy kontrakt z NFZ. To niestety będzie wiązało się z kilkumiesięczną przerwą w przyjmowaniu pacjentek z Chorzowa. Lecznica na ten czas podpisze umowy o współpracę z najlepszymi porodówkami w regionie, aby zagwarantować chorzowiankom leczenie ginekologiczne i usługi położnicze.

– Sytuacja zaskoczyła nas wszystkich. Deklaruję pełne wsparcie Miasta, tak by oddział szybko wznowił prace. Mam nadzieję, że przerwa związana z uruchomieniem oddziału w ramach struktur Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie będzie skrócona do minimum i najdalej pod koniec maja nowy oddział ginekologiczno-położniczy wznowi pracę – zapewnia Andrzej Kotala, Prezydent Chorzowa.

Miasto Chorzów szuka też finansowania na kompleksową modernizację pawilonu, w którym do tej pory mieściła się porodówka prowadzona przez prywatny podmiot. Stan budynku jest fatalny. Chorzów będzie starał się pozyskać na ten cel pieniądzem.in. z rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Tekst ukazał się w